doktor_liza_4

Во очите на Лиза, можеше да се види Христос – о. Константин Кашиманов

Денес, на гробиштата во Новодевчкиот манастир ќе биде извршено опелото над Елизавета Глинка, позната како Доктор Лиза, претседател на хуманитарниот фонд „Справедлива помош“, која трагично загина во летото Ту-154. Во приложение, ја принесуваме статијата на о. Константин Кашиманов во нејзин спомен.

Доктор Лиза беше свет човек. Што е тоа светител? Тоа е оној, кој душата своја ја полага за ближните свои. Таа многупати беше спремна да ја положи. И ја положи. Прекрасна е смртта на прекрасниот човек на патот кон доброто.

konanos

Погледнете го ближниот во очи, односно Христа – Архимандрит Андреј Конанос

Ајде да си го поставиме прашањетo: „Каков Христос гледаат во мене оние, кои се покрај мене? Со името на кој Бог јас ги поучувам и вдахновувам?“ Зашто во сите нас, христијаните, луѓето гледаат еден или друг Негов одраз. Затоа ние имаме голема одговорност – секој ден, секој час. Ако имате деца, помнете: вие, родителите – сте првите кои тие ги гледаат во својот живот. Токму вас, а не Господ Бог. Новородениот младенец спие на мајчините гради, го чувствува мајчиниот здив, го лови мајчиното расположение. И ако мајката и таткото не прават ништо, за Господ да се всели во душата на детето, Црквата не може да направи ништо, колку и да вложува напори. Затоа што невозможно е да се изгради зграда без основи, темели. А кај таквите деца, токму „темелот“ и отсуствува.

rozhdestvo hristovo 1

Слово на Рождеството Христово – Свети Јован Златоуст

Денеска изгреа Сонцето на правдата – и се сокри порано од тоа што излезе; ослободен сум од темнината – а не ги користам зраците; за мене повторно се роди светлина – а јас се помрачувам со страв; се радувам на раѓањето – а се збунувам пред неговиот начин; гледам дека протекува нов извор – и бега од древното нечестие; гледам, се раѓа младенец – и небото се наведнува да Му се поклони Нему;

mia

Божикно интервју со г. Петар, митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско новозеландски

Македонската православна црква, Охридска архиепископија на пригоден начин, со Света архијерејска Златоустова литургија и со промоција на авторската книга „Духовната доктрина на Св. Климент Охридски“ ја одбележа 35. годишнината од денот кога во 1981 година за владика беше хиротонисан г. Петар.

Митрополитот (Јован Каревски) г. Петар припаѓа на втората генерација македонски владици, а за архијереј на преспанско-пелагониската епархија е избран по смртта на првиот архиереј на таа епархија, г. Климент.

sofi

СОФИ – Божикни приказни / ФИЛМ ЗА ДЕЦА

Детски филм на Илија Литвак. Софи – е втора епизода од филмот Божикни приказни, од Студиото „Илија Муромец“. („Среќната ѕвезда“, „Софи“, и „Божикното девојче“). Филмот можете да го проследите со македонски превод:

serafim sarovski

„Христос воскресна, радост моја!“ – Свети Серафим Саровски

Свети Серафим (1759-1833) бил син на деловен човек од Курск, станал искушеник во Саровскиот манастир кога имал 19 години. Во 27-та година примил монашки постриг, а во 34-тата бил ракоположен. Од 1794 до 1804 г., цели десет години  живеел во шума сосема сам, исполнувајќи го до најмала дребност правилото на Св. Пахомиј Египетски, коешто  го пронашол читајќи ги многуте светоотечки дела. Дивите животни во огромните руски шуми  – мечки, волци, лисици  – биле неговото главно друштво. Сведоците кажуваат дека ги хранел од своја рака

borba Iakova s Gospodom

За почитувањето на иконите – протоѓакон Андреј Кураев

Дали почитувањето на иконите е идолопоклонство, дали истото е споменато во Библијата? Кој ги прави чудата преку иконите и што значи почитувањето на Божјиот образ во Човекот? – за ова и за мнгоу други прашања, кои возникнуваат и особено ги провоцираат луѓето незапознаени со Православната вера, ви ја предложуваме статијата на о. Андреј Кураев:

obrezanie-gospodne

Слово на Обрезанието Господово – свештеномаченик Тадеј Успенскиј

„Господ на сите обрезание трпи, и човечките прегрешенија како благ ги обрезува“ – ете ја смислата на денешниот црковен празник. Обрезанието било востановено од Бога и заповедано преку Авраама на сиот избран еврејски род. Тоа било знак за стапување во Завет со Бога, печат на ветувавањето да се биде во верно послушание на Бога уште од детството, да се биде верен до крв; тоа се правело преку образот на отсекување на страстите плотски, преку обрезување на жестокосрдечноста на самото срце, која била толку погубна за Израилот и толку често го терала да отстапи од својот Бог.

starec gavril velichki

Старец Гаврил (Велички) Светогорец – Поуки

На 12.01 кога  е споменот од упокојувањето на Епископот Велички Гаврил Светогорец, да се потсетиме на неговото слово:

Бескрајна е Божјата љубов и благост кон луѓето. Он нас нѐ љуби силно, бидејќи сме Негов род. Иако ние секој час се откажуваме од Бога, Он лесно не се одрекува од нас. Но, сепак, помило Му е кога луѓето нарочно Му се обраќаат. (…) Човекот треба да се одвои од светот и да тргне да Го бара Господа. Дури во тишината на осаменоста Бог се впушта во дијалог со човекот. Во вистински, пријателски и доверлив разговор – лице во лице, очи во очи, срце кон срце!

gavriil

Старец Гавриил (Ургебадзе) Грузиски – Чудата во животот на еден хирург

Најважно е да ги исполнувате Божјите заповеди. Сакајте се едни со други, сакајте ги ближните, а јас, вашата љубов ќе ја принесам кон Бога

Старец Гавриил Ургебадзе

 

За животот и смртта на старец Гавриил, за неговите поуки и чуда зборува Зураб Георгиевич Варази, лекар-хирург, претседсател на Оделението за социјални прашања на Грузиската Патријаршија, кој бил и личен лекар на старец Гавриил.