Богослужби


Недела на митарот и фарисејот – Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 21.02.2021 г., во Неделата на митарот и фарисејот, кога го празнуваме споменот на Светиот великомаченик Теодор Стратилат, Светиот пророк Захариј и споменот на Свети Сава II, архиепископ Српски, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот…

Сретение Господово – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола

На 15.02.2021 г., кога го празнувавме празникот Сретение Господово, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, протоерејот Зоран Димовски и протоѓаконот Драган Ѓеоргиевски, отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“,…

Триесет и шеста недела по Педесетница (Недела на Закхеј) – Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 14.02.2021 г., во Триесет и шестата недела по Педесетница (Недела на Закхеј), кога го празнуваме споменот на Светиот маченик Трифун, Светите маченици Перпетуа, Фелицитате, Сатир и другите со нив и споменот на Преподобниот Петар Галатиски,…

Митрополит

Неговото Високопреосвештенство, Митрополит преспанско-пелагониски и Администратор австралиско-новозеландски г. Петар

Прочитај ја целата биографија →

Епархија

Светители

Св. Нектариј Битолски

Св. Кипријан Слепченски

Св. Агатангел Битолски

Св. Ахил Преспански

Поука

Ако гледаш, дека во тебе нема љубов, а сакаш да јаимаш, прави ги делата на љубовта, иако од почеток и без љубов. - Преп. Амвросиј