Осветување

DSCN9789

Осветување на темели и промоција на ДВД во црквата Св. Петка, Прилеп

На, 12.07.2017 година, кога светата православна Црква го празнува споменот на Светите апостоли Петар и Павле – Петровден, во храмот „Св. преп. мчца. Параскева (Петка)“ – Точила, Прилеп беше поставен и осветен камен темелник за изградба на црковна трпезарија и административна зграда, со канцеларија за едукација и развој на црковниот и манстирскиот туризам. Осветувањето на каментемелникот го изврши Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, во сослужение на свештенството од прилепското архиерејско намесништво.

IMG_6319

Осветена пештерната црква на Вознесението Господово во Евла

На 13.05.2017 г., во Петринската планина, над селото Евла, се освети обновената пештерна црква на Вознесението Господово – Св. Спас, во Ресен.

p1350334

Осветување на Крст над с. Новоселани – Прилеп

На 20.11.2016 г., после Божествената Литургија, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар го освети новопоставениот 10-метарски Крст во с. Новоселани, Прилепско.

Крстот се подигна, по залагање на благочестивото семејство Глигороски.

p1340591

Осветување на храм на „Свети Јован Крстител“ во Штрбово – Ресен

На 29/30.10.2016 г., Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар изврши осветување на храмот, посветен на Свети Јован Крстител, во Штрбово – Ресен. 

14787536_1309235539088109_274454830_o

ОСВЕТУВАЊЕ НА МАНАСТИРСКАТА ЦРКВА СВ. ЈОВАН КРСТИТЕЛ (ИВАНДЕН), с. Петрино-Евла

Пред точно 21 година во 1995 година на 22 октомври кога го празнуваме Св. ап. Јаков Алфеев, од страна на нашиот надлежен Aрхиереј, Mитрополитот Петар беа осветени темелите и започна изградбата на црквата потоа конакот со параклисот посветен на Св. Симеон Столпник. 

p1330894

Осветување на темели за манастир Св. Атанасиј во Ропотово, Прилеп

На 10.10.2016 г., во Шеснаесеттата недела по Педесетница, после Божествената Литургија, Митрополитот Преспанско-пелагониски освети темели за манастир, посветен на Св. Атанасиј Велики во село Ропотово, Прилепско.

p1330759

Поставен камен темелник за 10-метарски крст во прилепско

Денеска во присуство на Митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар, беше поставен камен темелник за 10-метарски крст над населеното место Новоселани- прилепско.

20160831_190141

Свечено отварање на Рускиот почесен Конзулат во Битола

Во присуство на црковни великодостојници, дипломати, министри, бизнисмени и граѓани, на свечена церемонија, вечерва во Битола беше отворен новиот почесен конзулат на Руската федерација, како втора конзуларна единица во Република Македонија, после охридската. 

P1320141

Осветени темели на манастирски конак во Локвени

Во манастирот “Свети Атанасиј” во Локвени, во атарот на општина Кривогаштани, во саботата беше поставен камен темелник за изградба на нов конак, а со овој свечен чин чиноначалствуваше митрополитот на Преспанско–пелагониската епархија Господин Петар, а присуствуваа голем број верници, како и градоначалникот на општината, Тони Заткоски.

6320-osvetena-crkvata-sv.velikomacenik-pantelejmon-960x600-18

Осветена црквата Св. Пантелејмон во Прилеп

По повод верскиот празник Св.Пантелејмон, кој е на 9-ти август и е храмов празник на новоизградената црква „Св.Великомаченик Пантелејмон“, на 07.08.2016 г., во дворот на Градската Болница „Борка Талески“ во Прилеп, денеска се изврши осветување, на оваа црква. Со чинот на осветувањето чиноначалствуваше митрополитот Преспанско–Пелагониски и администратор Австралиско-Новозеландски г.Петар во сослужение со прилепското архиерејско намесништво и поддржано со хорското пеење на хорот „Св.Петка“. Црквата „Св.Великомаченик Пантелејмон“, е со димензии 10 на 7 метри. Таа е еден од трите верски храмови што последните неколку години се изградени во Прилеп.