Актуелности

Триесет и прва недела по Педесетница (Недела по Богојавление)– Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Кирил и Методиј“ во Прилеп

На 23.01.2022 г., во Триесет и првата недела по Педесетница (Недела по Богојавление), кога го празнуваме споменот на Свети Григориј, епископ Ниски, Свети Теофан Затворник, Преподобен Амон и споменот на Свети Маркијан, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужение…

Собор на Свети Јован Крстител – Света Архиерејска Литургија во Ресен

На 20.01.2022 г., кога го празнувавме Соборот на Свети Јован Крстител, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар,  во сослужение на протоереите Сотир Гочевски, Михаил Матвеев и протоѓаконот Драган Георгиевски, отслужи Света Божествена Литургија во соборниот храм…

Богојавление – Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 19.01.2022 г., празнувајќи го Богојавлението Господово, кога Спасителот наш Господ Исус Христос се крсти во реката Јордан, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот Кирил Трајковски и ѓаконот Ѓорѓи Делев, отслужи Света…

Теологијата на Православната црква. Раѓањето на верскиот фундаментализам.

Теологијата на Црквата е пред сѐ живот, но истовремено и наука бидејќи ги испитува и проучува текстовите на Црквата. Теологијата што се негува и изучува на Православниот богословски факултет во рамките на УКИМ,…

Триесетта недела по Педесетница (Недела пред Богојавление) – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Архангел Гаврил“ во Довлеџик

На 16.01.2022 г., во Триесеттата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Светиот пророк Малахија, Светиот маченик Гордиј и Света Геновева, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на ерејот Игор Ризановски и ѓаконот Ѓорѓи Делев,…

Обрезание Господово и Свети Василиј Велики – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола

На 14.01.2022 г., кога го празнувавме Обрезанието по тело на Спасителот наш Господ Исус Христос  и споменот  на Светиот Василиј Велики, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, протоерејот Атанас Лажовски и протоѓаконот…

Свети Првомаченик и Архиѓакон Стефан (Трет ден Божик) – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Великомаченик Георгиј“ во Ресен

На 09.01.2021 г., третиот ден од Рождеството Христово, кога го празнуваме споменот на Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан; Преподобните маченици Теодор и Теофан Начертани; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереите Сотир Гочевски, Михаил Матвеев,…

Собор на Пресвета Богородица (Втор ден Божик) – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свето Благовештение“, во Прилеп

На 08.01.2022 г., кога го празнуваме Соборот на Пресвета Богродица, Споменот на бегството во Мисир, Преподобниот Еварест, Свети Ефтимиј Исповедник, епископ Сардиски, Преподобниот Константин Синадски и Преподобниот Никодим Прилепски-Тисмански, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар,  во сослужение на  протоерејот Влатко Ристески, протоѓаконот Драган…