Актуелности

AXlYn3uhjTC_3L

Романски епископ поставен под забрана, поради хомосексуализам

На 21 јули, Епархискиот совет на Буковинската митропилија (Романска патријаршија) реши да го стави под забрана месниот епископ Корнелиј. Тоа се случи после распространувањето на видео запис на негови „скандалозни дејствија со 17 годишен младич“, пишува во официјалното соопштение од митрополијата.

pajsij

Се завршува изградбата на првиот храм посветен на старец Пајсиј Светогорец на Света Гора

При крај е изградбата на првиот храм на Света Гора во чест на преподобен Пајсиј Светогорец – соопштува порталот „Русский Афон“.

Храмот се гради во келијата на Воскресението Христово во Капсала, изградена по благослов на старец Пајсиј, на Света Гора.

svetiilija

Илинденскo послание

† СТЕФАН

ПО МИЛОСТА БОЖЈА

АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ,

ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД,

ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ,

МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА

НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА,

Photo 7-28-17, 1 08 34 PM (1)

Свети Архангел Гаврил – Довлеџик

На 26.07.2017 г., се прослави споменот на светиот Архангел Гаврил во манастирот посветен на Светите Архангели во Довлеџик, Битола.

На Вечерната богослужба и на Божествената Литургија чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар.

IMG_2295

Седма недела по Педесетница

На 23.07.2017 г., во Седмата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Светите четириесет и петмина маченици: Леонтиј, Маврикиј, Александар, Сисиниј и другитеПреподобен Антониј, Киево-печерскиПренос на чесната риза на Господ Исус Христос; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во соборниот храм Свети Димитриј, во Битола. 

IMG_2236

Архиерејска Литургија во Света Недела

На 20.07.2017 г., празнувајќи го споменот на светата великомаченичка Киријакија (Недела), Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Св. Недела во Битола. 

mardarij

Во САД канонизиран новопрославениот светител Мардариј Либертвилски

Голем број на свештеници, монаси и мирјани, на чело со Светејшиот Патријарх Иринеј се собраа во манастирот на Свети Сава во Либертвил, во близина на Чикаго (САД) на канонизацијата на новопрославениот српски православен епископ Американски и Канадски.

45

Студенти од Теолошкиот факултет учествуваа на Демирхисарската летна школа

По Божја промисла од 07 до 14 јули 2017 година се одржа првата Демирхисарска летна школа. Овој проект е дел од IV Демирхисарско културно лето – 2017, кое што од година во година – сѐ повеќе и сѐ повисоко се воздигнува и се потврдува како една од најпрестижните и култни културни манифестации, како во општината, така и во регионот и пошироко.

WP_20170719_09_09_13_Pro_LI[1]

МАНАСТИРСКИ ВОДИ – Првата стихозбирка од Слепченскиот манастир

Излезе од печат првата стихозбирка, богољубива поезија со наслов „ Манастирски води „ од сестринството на манастирот Свети Јован Крстител Слепче, посветена „На жедните… “

Рецензент на оваа книга е проф. д-р Владимир Мартиновски од катедрата за книжевсност при филолошкиот факултет. 

DSCN0241

Шеста недела по Педесетница – Архиерејска Литургија во Прилеп

На 16.07.2017 г., во Шестата недела по Педесетница, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Св. Петка, Точила – Прилеп.