Посети – приеми

24891713_10154982505451674_1750439047_n

Битолската библиотека го одбележа патрониот празник

По повод одбележувањето на Патрониот празник, НУУБ „Св.Климент Охридски“ – Битола, а по покана на библиотеката, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар присуствуваше на организираната свечена прогарама.

19191143_1349041708478500_1801521496_n

Посета на училиштето „Коле Канински“

На 11.06.2017 г., на покана на директорката Лидија Павловска, поради претходна донација за обнова на школската дограма, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар го посети подрачното училиште „Коле Канински“ во село Буково.

IMG_1579

Митрополитот на Дидимотихо, Орестиада и Суфли г. Дамаскин во посета на Преспанско-пелагониската епархија

На 11.05.2016 г., во посета на Светата Митрополија на Преспанско-пелагониската епархија во Битола, пристигна делегација од Грчката Православна Црква, предводена од Митрополитот на Дидимотихо, Орестиада и Суфли, Неговото Високопреосвештенство г. Дамаскин, во придружба…

Бадникова вечера, со свештенството од Преспанско-пелагониската епархија

На 06.01.2016 г., во пресрет на Раѓањето Христово, по покана на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, духовенството од четирите архиерејски намесништва, присуствуваше на традиционалната Бадникова вечера. 

dedopetar

Страдањата на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија низ историјата и денес (Видео)

На 14.10.2015 год, во емисијата Гласот на народот, на телевизија Сонце, по покана на г-дин Слободан Томиќ, Митрополитот Преспанско-Пелагониски Петар гостуваше и зборуваше на тема Страдањата на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија…

P1180730

Рускиот Амасадор во посета на Преспанско-Пелагониската Митрополија

Денеска, на 18.06.2015 година, неговата екселенција, Рускиот Амбасадор во Македонија, Олег Николаевич Шчербак беше во посета на Преспанско-Пелагониската Митропиолија каде што оствари средба со надлежниот Митрополит г. Петар.