Богослужби

Photo 7-28-17, 1 08 34 PM (1)

Свети Архангел Гаврил – Довлеџик

На 26.07.2017 г., се прослави споменот на светиот Архангел Гаврил во манастирот посветен на Светите Архангели во Довлеџик, Битола.

На Вечерната богослужба и на Божествената Литургија чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар.

IMG_2295

Седма недела по Педесетница

На 23.07.2017 г., во Седмата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Светите четириесет и петмина маченици: Леонтиј, Маврикиј, Александар, Сисиниј и другитеПреподобен Антониј, Киево-печерскиПренос на чесната риза на Господ Исус Христос; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во соборниот храм Свети Димитриј, во Битола. 

IMG_2236

Архиерејска Литургија во Света Недела

На 20.07.2017 г., празнувајќи го споменот на светата великомаченичка Киријакија (Недела), Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Св. Недела во Битола. 

DSCN0241

Шеста недела по Педесетница – Архиерејска Литургија во Прилеп

На 16.07.2017 г., во Шестата недела по Педесетница, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Св. Петка, Точила – Прилеп. 

Photo-7-15-17,-10-02-04-PM-(1)

Павловден во Битола

На 13.07.2017 г. кога го празнувавме споменот на Соборот на Светите Апостоли и светиот апостол Павле, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи во пределот посветен на Светите Петар и Павле, во храмот на Сите Македонски Светители во Битола.

DSCN9789

Осветување на темели и промоција на ДВД во црквата Св. Петка, Прилеп

На, 12.07.2017 година, кога светата православна Црква го празнува споменот на Светите апостоли Петар и Павле – Петровден, во храмот „Св. преп. мчца. Параскева (Петка)“ – Точила, Прилеп беше поставен и осветен камен темелник за изградба на црковна трпезарија и административна зграда, со канцеларија за едукација и развој на црковниот и манстирскиот туризам. Осветувањето на каментемелникот го изврши Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, во сослужение на свештенството од прилепското архиерејско намесништво.

6957-bozestvena-liturgija-za-petrovden-960x600-15

Свети Петар и Павле – Архиерејска Литургија во Прилеп

По повод христијанскиот празник „Св. апостоли Петар и Павле “ денеска во црковниот храм „Св Благовештение„ се одржа божествена литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Преспанско Пелагониски и Администратор Австралиско – Новозеландски Г.Петар, во сослужение со свештеништвото од прилепското архиерејско намесништво.

На Божествената Литургија, во свештенички чин беше ракоположен ѓаконот Благоја Трајкоски.

IMG_0925

Архиерејска Вечерна во манастирот Свети Петар и Павле – Црнеец

На 11.07.2017 г., во предвечерието на празникот на светите апостоли Петар и Павле, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар во сослужение на Игуменот Авакум, отслужи Вечерна богослужба во манастирот посветен на светите апостоли, во с. Црнеец. 

IMG_1533

Петта недела по Педесетница

На 09.07.2017 г., во Петтата недела по Педесетница, кога го празнувавме споменот на Преподобен ДавидПразник на Тихфинската иконаПразник на иконата Одигитрија; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Св. Георгиј Победоносец во Ресен. 

IMG_1373

Одбележана славата на манастирот Свети Јован Крстител во Слепче

На 07.07. (петок) се отслужи Божествена Литургија по повод раѓањето на Светиот Пророк Претеча и Крстител Господов Јован во Слепченскиот манастир на која чиноначалствуваше неговото Високо Преосвештенство митрополит преспанско – пелагониски и администратор австралиско новозеландски г. Петар.