Монашења

Трет ден Духовден – Света Архиерејска Литургија и монашки постриг во Јанковец

На 29.05.2018 г., во вторникот од првата седмица по Педесетница, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Света Божествена Литургија во манастирскиот храм посветен на Свети Игнати Богоносец, во Јанковец.

40

Облекување во монашка облека – манастир Свети Никола, Мариово

На 14.04.2016 г, во манастирот Св. Николај Чудотворец во Мариово, под покровителство на Високопреподобниот игумен на манастирот, архимандрит Никола (Трајковски), Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар го облече во монашка облека (расо и камилавка) искушеникот…

P1270895

Облекување во монашко расо

На 07.04.2015 г., во манастирот Свети Петар во с. Црнеец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар изврши чин на облекување во расо и камилавка над искушеникот Трајче Јанков, и му даде име монашко име Тихик,…

P1160486

Замонашување во манастирот „Св. Преображение“ во Зрзе

На 16.04.2015 година, пред празникот на Живоносниот извор на Мајката Божја, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во манастирот „Св. Преображение“ во Зрзе го замонаши братот Наум, давајќи му го името Никита. Бог да го…

monashenjeparaskeva9

Монашење во манастирот Успение на Пресвета Богородица

На 23.10.2014 година, во манастирот Успение на Пресвета Богородица, Јанковец, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар ја пострижа во мала схима расофорната монахиња Параскева.

zhurche

Замонашување во Манастирот Журче

На 28.09.2014, на 16-та Недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на светиот преподобно-маченик Макариј Солунски, и преподобната Марија Тарсиска, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужување на преподобниот игумен Серафим, отслужи Божествена Литургија…