Ракополагања и ракопроизводства

Photo-7-4-17,-1-16-55-PM-(3)

Свети Наум Охридски – Архиерејска Божествена Литургија

На 03.07.2017 г., кога го празнувавме споменот на светиот Наум Охридски, Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во манастирот Свети Наум во Битола.

На Литургијата, со игуменски чин и право на носење Крст беше награден јеромонахот Авакум, настојател на манастирот на Светите Петар и Павле во Црнеец, Битола. 

P1430810

Втора недела по Педесетница – Архиерејска Литургија во Богомила

На  18.06.2017 г., во Втората недела по Педесетница, во која го празнуваме споменот на Сите руски светители, како и на светите: Светиот свештеномаченик Доротеј, епископ Тирски; Преподобен Теодор Пустиник; Преподобен Анувиј; Блажениот Игор, кнез Черниговски и Киевски; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Свети Атанасиј Велики, во Богомила, Велес. 

p1350201

Архиерејска Божествена Литургија во Пресвета Богородица – Битола

На 13.11.2016 г., во 21-та Недела по Педесетница, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Пресвета Богородица во Битола. 

p1350080

Прославен празникот на Светиот Димитриј во Битола

На 08.11.2016 г., кога го празнуваме споменот на Светиот Великомаченик Димитриј, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во соборниот храм Св. Димитриј, чиј празник го празнувавме.

На Литургијата, во свештенички чин беше ракоположен протоѓаконот Горан Кутлешовски, кој со својата 15 годишна достојна ѓаконска служба ја заслужи големата почит во народот,

P1300409

Недела на Сите Свети – Архиерејска Литургија и ракополагање во ѓаконски чин во Ресен

На 26.06.2016 г., во првата недела по Педесетница, посветена на Сите Свети, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Свети Георгиј во Ресен. 

P1280960

Втор ден Велигден – Архиерејска Литургија во Прилеп

На 02.04.2016 г., на Втор ден Велигден, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Свето Благовештение во Прилеп. 

Балаклија

Негово Високопреосвештенство Митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г.Петар благоволи да Богослужи Божествена Литургија и да проповеда: