IMG_1533

Петта недела по Педесетница

На 09.07.2017 г., во Петтата недела по Педесетница, кога го празнувавме споменот на Преподобен ДавидПразник на Тихфинската иконаПразник на иконата Одигитрија; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Св. Георгиј Победоносец во Ресен. 

IMG_1373

Одбележана славата на манастирот Свети Јован Крстител во Слепче

На 07.07. (петок) се отслужи Божествена Литургија по повод раѓањето на Светиот Пророк Претеча и Крстител Господов Јован во Слепченскиот манастир на која чиноначалствуваше неговото Високо Преосвештенство митрополит преспанско – пелагониски и администратор австралиско новозеландски г. Петар.
IMG_1301

Архиерејска Вечерна во манастирот Св. Јован Богослов

На 06.07.2017 г., во предвечерието на празникот Раѓање на Св. Јован Крстител, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи празнична Вечерна богослужба во манастирот Св. Јован Богослов, во Битола. 

100_0472

Изложба на Икони на иконописците Соња и Златко Лечковски

На 29.06.2017 г., во Магазата во Битола се одржа изложба на православни икони изработени од младите иконописци Соња и Златко Лечковски. 

Photo-7-4-17,-1-16-55-PM-(3)

Свети Наум Охридски – Архиерејска Божествена Литургија

На 03.07.2017 г., кога го празнувавме споменот на светиот Наум Охридски, Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во манастирот Свети Наум во Битола.

На Литургијата, со игуменски чин и право на носење Крст беше награден јеромонахот Авакум, настојател на манастирот на Светите Петар и Павле во Црнеец, Битола. 

Photo-7-3-17,-4-56-11-PM

Свети Наум Охридски – Вечерна богослужба

На 02.07.2017 г., во предвечерието на празникот на светиот Наум Охридскиот Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи празнична Вечерна Богослужба во манастирот, посветен на неговиот спомен во Битола. 

19668074_10203253814343198_1724887769_n

Четврта недела по Педесетница – Архиерејска Литургија во Довлеџик

На 02.07.2017 г., на Четвртата недела по Педесетница, кога го празнувавме споменот на Светиот апостол ЈудаПреподобен Паисиј ВеликиСветиот маченик ЗосимПреподобен Јован ОтшелникСвети Јован Шангајски; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот на Светите Архангели во Довлеџик.

19756126_1369338513115486_578452160_n

Божествена Литургија во Света Троица (Руската црква)

На 02.07.2017 г., во Четвртата недела по Педесетница, кога го празнувавме споменот на светиот отец наш Јован Шангајски, Битолски, во храмот Света Троица (Руската црква) во Битола, каде се одвивало неговото служење како јеромонах, беше отслужена Празнична Утрена и Божествена Литургија.

ioann shanhayskiy

ГО ЧЕКАМ ВОСКРЕСЕНИЕТО НА МРТВИТЕ И ЖИВОТОТ ВО ИДНИОТ ВЕК

(Беседа на Свети Јован Шангајски, за молитвата за упокоените)

Колку Неутешна и бескрајна би била нашата тага, кога умираат ближните, ако Господ не ни подареше вечен живот. Бесмислен би бил нашиот живот, ако би се завршувал со смртта. Тогаш, каква би била придобивката од добродетелите, од добрите дела? Тогаш, во право се оние кои велат „ќе јадеме и пиеме, зашто утре ќе умреме“.

19668072_1368698603179477_1918529119_n

Свети Јован Шангајски – Вечерна Богослужба

На 01.07.2017 г., во саботата од Четвртата Недела по Педесетница, во предвечерието кога ги празнуваме

Светиот апостол ЈудаПреподобен Паисиј ВеликиСветиот маченик ЗосимПреподобен Јован ОтшелникСвети Јован Шангајски;, во храмот Света Троица (Руската црква) во Битола, се отслужи Празнична Вечерна богослужба, со Петтолебие.

На Вечерната чиноначалствуваше Архиерејскиот заменик, протоереј-ставрофор о. Никола Грамбозов, а сослужуваа старешината на црквата Пресвета Богородица, о. Зоран Димовски и протоѓаконот Драган Ѓоргиевски.