житија

optinskie novomucheniki ikona

Спомен на Оптинските преподобномаченици, убиени на Велигден (1993 г)

Пред 25 години*, православниот свет беше потресен Сатанист убива тројца руски монаси на Велигден во Оптинската обител (фотографии) Во храмовите на Русија се живописани и се живописуваат икони на Василиј, Трофим и Терапонт,…

kozmaidamjan

Свети бесребреници и чудотворци Козма и Дамјан

Лекари, бесребрници и чудотворци. Овие двајца Светители беа родени браќа, родум од Рим, уште како деца крстени и воспитани во христијански дух. Имаа голема благодат од Бога да ги лечат луѓето и животните…

hristofor

Свети великомаченик Христофор

Житието на светителот ни соопштува дека свети Христофор, пред крштението го имал името Репрев (Ρεπρεβος – отфрлен, осуден). За време на владеењето на императорот Дециј Трајан, еден човек по име Репрев, бил заробен…

37_big-800x600_c_20147794231

Свети Кипријан Слепченски

Синаксар Во 17от/30от ден од месецот Април спомен празнуваме на светиот свештеномаченик Кипријан, игумен на славната Слепченска обител на чесниот Претеча, кој пострада во оган од нечестивите Агарјани во 1780 г.

IMG_3017

Спомен на преподобниот отец наш Дамјан Есфигменски

Преподобниот отец Дамјан дошол многу млад во манастирот Есфигмен на Света Гора, каде што живеел примерен монашки живот. Потоа се осамил и безмолствувал во близина на манастирот Есфигмен, на ридот наречен Самарија, кој…

trifun

Свети маченик Трифун – Исцелител

Роден е во селото Кампсада во Фригија од сиромашни родители. Во детството беше чувар на гуски. И уште од детството врз него имаше голема Божја благодат и можеше да исцелува болести кај луѓето…

p1370298

Свети Архиѓакон Стефан – Трет ден Божик

На 09.01.2017 г., празнувајќи го Третиот ден од Рождеството Христово и споменот на Првомаченикот, архиѓаконот Стефан, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Свети Кирил и Методиј во Прилеп.

sv-nektarij-bitolski

Житие за Свети Нектариј Битолски

Стихови: Нектариј живееше особено горк живот, Сега се насладува од божествениот нектар одозгора. За македонскиот светител од XV век, преподобниот Нектариј Битолски, македонската јавност многу малку знае. Неговиот светителски култ не е во…