житија

gavriil urgebadze

Главен е стремежот кон Бога – старец Гавриил Ургебадзе

Така да го љуби Бога, толку да ги љуби луѓето, можеше само избраник Божји. Од десет јуродиви, веројатно девет – се во прелест, а само еден од Бога. Таков еден беше и старец…

1101BCosmasdamian

Светите маченици и бесребреници Козма и Дамјан – од Арабија

Едни од оние коишто се именуваат со ова име мирно се упокоија на 1 ноември. Другите беа каменувани во Рим на 1 јули, а овие третите беа од Арабија и под денешниот датум…

sveti40

Житие за Светите славни Четириесет Битолски преподобномаченици

Во времето кога Османлиите тргнале да го завладеат Балканскиот полуостров, градот Битола (нарекуван уште и Манастир поради бројноста на црквите, манастирите и скитовите) бил голем и добро утврден град.

P1210947

Света Злата Мегленска – Битола

Денеска, на 26.10.2015 г, кога го празнувавме споменот на светата великомаченичка Злата Мегленска, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужение на свештенството од храмот на „Пресвета Богородица“ од Битола, отслужи Божествена Литургија во новоизградената…

ioantihon

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!  „Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар, што ѕвони, или кимвал, што ѕвечи. Да…

Radonegskiy-Sergiy

Преподобен Сергеј Радоњежски – Игумен на Руската земја

Преподобен Сергеј се родил во селото Варница, Ростов, на 3 мај, 1314 година, во семејството на благочестиви и познати родители Кирил и Марија.

12119051_790068447785931_1238599978279526981_n

Блажена Тарсо (Тарасија), Христа ради јуродива. (24 септември / 7 октомври, 1989).

Ја нарекувале луда, па дури и болна, но она што го кажувала таа, никогаш не било бесмислено. Сепак, нејзините зборови барале појаснување. Едно прашање, можело да повлече одговор за друго, кое некогаш немало…