житија

Prechistanski

Во Петтата Недела од Великиот Пост пострадаа Пречистанските Преподобномаченици – Пајсиј, Аверкиј и Евнувиј

Среде природните убавини во подножјето на планината Цоцан, на местото наречено Врвој, Пресветата Владичица наша Богородица благоволила да си издигне прекрасен дом – манастирот „Пречиста ‒ Кичевска“, посветен на светото Благовештение. Оваа света…

Sinod.40.bitolski.macenici2

Во пресрет на Светите Четириесет Битолски преподобно-маченици

На 22.03.2015 година, во Неделата на св. Јован Лествичник, кога го празнуваме и споменот на св. Четириесет Битолски преподобно-маченици, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар ќе служи Божествена Литургија во храмот посветен на преподобно-мачениците, во…

a031bab53019

Нинооба – Света рамноапостолна Нино, просветителка на Грузија

Според благочестивото предание, Иверија (Грузија) била наследство на Пресвета Богородица; По посебна Божја волја, Нејзе ѝ се паднало жрепката таму да го благовести Евангелието на Својот Син и Господ, Исус Христос, за спасение…