празници

15127108583_c4e9e65f33_b

Велика Среда

Мноштвото на моите гревови, и бездната на Твоите патишта кој ќе ја истражи? Спасителу на душата моја, не презирај ја слугинката Твоја, Ти Кој имаш безмерна милост.

hristovo-raspetie

За формата на крстот. За празниците – Спор со „Јеховини сведоци“ (VI)

За формата на крстот („кол, столб“ или крст) Јеховин сведок: – Вие го употребувате зборот „крст“, но потребно е да знаете, дека во грчкиот текст на Новиот Завет овој збор отсуствува. Во преводот…

10685531_544868905645559_6448213129254520915_n

Првото Сретение во Јапонија – спомен на св. Николај Јапонски

Прв јапонец, обратен во православие, станал Такума Савабе (1835-1913), поранешен самурај од кланот Тоса, жрец во стариот шинтоистички храм во Хакодате.

images

„Петровденска радост“ – The Reborn of Byzantium

По повод утрешниот празник, споменот на светите апостоли Петар и Павле,

Ikona-Vseh-Svyatyih-v-Zemle-Rossiyskoy-prosiyavshih

Недела на сите руски светители – света Ксенија Петроградска

Втората Недела по Педесетница е посветена на Сите руски светители, кои засветлиле во Руската земја. По тој повод, секојдневно оваа недела, ќе го имаме задоволството да ве запознаеме со житието на најпознатите руски…

„Вознесение Господово“ – документарен ФИЛМ на митрополитот Иларион Алфеев, со македонски превод

На врвот на Елеонската гора, во црквата на Вознесението, се наоѓа христијанска светиња, која руските богомолци секогаш ласкаво ја нарекуваат „Стапалка“. Се смета, дека тоа е отпечаток од левото стапало на Исус Христос,…

CATHOLICVS-Domingo-de-Ramos-Palm-Sunday

Долг е патот во Ерусалим

Празник на влегувањето Господово во Ерусалим.

Prechistanski

Во Петтата Недела од Великиот Пост пострадаа Пречистанските Преподобномаченици – Пајсиј, Аверкиј и Евнувиј

Среде природните убавини во подножјето на планината Цоцан, на местото наречено Врвој, Пресветата Владичица наша Богородица благоволила да си издигне прекрасен дом – манастирот „Пречиста ‒ Кичевска“, посветен на светото Благовештение. Оваа света…