мултимедија

182484.p

Апостоли на XXI век. Мисија: Филипини, 2015

Православие на Далечниот Исток: Индија, Камбоџа, Лаос, Тајланд, Тајван, Филипините… се новите островчиња, каде започнува да се раѓа Православието. 

telma

Гостување на Митрополитот Петар во Топ Тема / Телма

На 18. 11. 2015 година, во емисијата Топ Тема, на телевизијата Телма, по покана на г-динот Боби Христов, Митрополитот Преспанско-Пелагониски и администратор Австралиско-Новозелнадски г. Петар зборуваше за 3-те најактуелни теми:

St-Herman

Поклоничко патување до островот Спрус, Алјаска

Spruce Island, во близина на Кодијак, од многу православни христијани е сметано за едно од светите места во Северна Америка. Островот беше дом на пустиникот Герман Алјаски, за време на раните 1800-ти.

golovin_431

Зошто се молиме на светителите? – протоереј Владимир Головин / Видео

Зошто и како ги упатуваме нашите молитви кон светителите, а не само директно на Бога, ни зборува о. Владимир Головин од рускиот град Болгар, познат проповедник и духовник, кој веќе 30 години со…

photo_verybig_773564-1

11 Септември – Триумф на неправдата

Во оваа епизода, На кафе со сестра Васа ќе се запознаеме со житието на св. Теодора Александриска и со тоа, кој е начинот да се справуваме со неправдите во нашиот живот.

poslusanie

За светото Послушание

Оној, Кој заради нашето спасение слезе од небото, прими тело и го обожи, пострада, распнат на Крст, слезе во адот, и не се откажа сè да направи, додека на небо не нè возведе и…