Настани

Известување

          Почитувани верници!           Со Воскресна радост и голема почит, Ве покануваме да присуствувате на осветувањето на новоизградената манастирска Црква „Светиот Апостол Петар“ – во Смилево….

Известување

          Почитувани верници!           Со Воскресна радост и голема почит, Ве покануваме на 30-ти април (понеделник) да бидете наши гости во Демирхисарско Слепче, во Манастирот…

IMG_5214

Рецитал по повод канонизацијата на Свети Кипријан Слепченски

На 30.04.2017 г., на денот на канонизацијата на Светиот свештеномаченик Кипријан Слепченски , во манастирот Свети Јован Крстител, Слепче, се одржа културно-уметничка програма посветена на Светиот Кипријан Слепченски, и  краток рецитал од заслужниот…

6792-prilepskoto-kadino-selo-ne-go-zaboravi-metodija-patcev-960x600-1

Панихида за Методија Патчев

Со пригодна културно-уметничка програма во Кадино Село, беше одбележана 115-годишнината од загинувањето на војводата Методија Патчев. Преку рецитали, песни и реферат учениците од ОУ „Страшо Пинџур“ не потсетија на големото револуционерно дело на…

P1400108

Предавање на тема: „Божјата љубов“ и новојавениот светител Кипријан Слепчански (АУДИО)

На 24.03.2017 г., во просториите на Центарот за веронаука, „Св. Јован Богослов“, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар одржа предавање на тема „Божјата љубов“, која изобилно се излева во животот на Неговите светии. Во тој…

IMG_3232

Започнаа подготовките за прославата на Свети Кипријан Слепченски

На 10.03.2017 г., во просториите на Светата Митрополија во Битола, се одржа работна средба меѓу Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, градоначалникот на Општина Демир Хисар,  г-дин Љупчо Блажевски и Проф. д-р Сашо Цветковски од…

img_2844

35 години духовно пастирствување на Митрополит Петар – Слово на Митрополитот Повардарски г. Агатангел

Нема поголем дар од дарот на служењето на својот Бог, Нашиот Господ Исус Христос, на својата заедница, на својот народ. Синот човечки не дојде да биде послужен, туку да служи, па служејќи му…