Настани

SONY DSC

Официјално известување: Нема поскапување на Црковните обреди во Преспанско-Пелагониската епархија

На 02.03.2015 година, Епархискиот Управен Одбор на Преспанско-Пелагонсиката епархија ја одржа својата редовна годишна седница на која се разгледуваше и се заклучи состојбата на буџетот за 2014 година, и се одобри буџетот за…

IMG_5796

Парастос за учесниците на Првиот Црковно – народен собор

На 04.03.2015 Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на Митрополитите Преспанско – пелагониски и Администратор Австралиско – новозеландски г. Петар и Повардарски г. Агатангел, како и бројно свештенство од Скопската епархија…

IMG_5731

Свечена академија по повод 70 години од Првиот Црковно – народен собор

На 03.03.2015 по повод 70 години од Првиот Црковно – народниот собор за возобнување на Охридската архиепископија како Македонската православна црква се одржа Свечена академија во Музејот на македонската борба за државност и…

tihon

1 Февруари – Ден на раѓaњето на Светејшиот патријарх Тихон

Патријархот Тихон Московски и на цела Русија (1917-1925) се родил на 19 јануари-1 февруари 1865 – починал на 7 април, 1925 г, пред деведесет години.

Божиќен Flash-mob во Москва

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=5jIoj520kWw[/youtube] А в Иерусалиме рано зазвонили, Радуйся, да радуйся земле, Сын Божий народися.

promocija11122014

Промоција на ЦД „Химни на Рождество Христово“ од протопсалт Георги Секулоски

На 11.12.2014 година во салата „Архиепископ Доситеј“ при ПБФ, беше одржана промоција на ЦД „Химни на Рождество Христово“ од протопсалт Георги Секулоски. Промотор беше проф. д-р Ристо Солунчев. По промоцијата беше одржана трибина…

akademija071220143

Свечена академија за свети Климент Охридски

По повод празникот на свети Климент Охридски, синоќа во МАНУ се одржа свечена академија за делото на првиот словенски писател и просветител и првиот словенски епископ и творец на Охридската книжевна школа. На…

bogoslovija071220141

Чествување на св. Климент Охридски во македонската Богословија

Со Голема вечерна која се отслужи во црквата на Светото Вознесение – н. Драчево започна чествувањето на свети Климент Охридски, патрониот заштитник и прв архиереј на Охридската Архиепископија во лицето на Македонската Православна…