Настани

theosis

Осврт на филмот „Обожение“

Тесни одаи, под суво лисје гробови. И очи две насолзени, по луѓе исти судбини. Вчера вечерта, со почеток во 20.00 ч., во Домот на Културата во Битола, се прикажа Пелагониската премиера на филмот…

10414561_452029808324424_8325403173739315694_n

Хуманитарна акција – Божиќ 2016

И овој Божик, хуманитарците при црковната општина „Свето Благовештение“, а со благослов на надлежниот архиереј, господин Петар, доделија помош до социјално загрозени семејства низ градот Прилеп. Доделени се точно 72 пакети со храна…

protest_bdenie_za_deystvie2

Известување за Бдение

На 31.12.2015 г., во пречек на граѓанската Нова Година, во манастирот Успение на Пресвета Богородица во Јанковец (Ресен) ќе се отслужи сеноќно бдение со почеток во 23.00.

ana-slika2

„Ден на Ангелите“ во Битола

Во пресрет на Свети архангел Михаил, децата од Битола што учат Етика во религиите, торжествено го спроведоа проектот: “Ден на ангелите”, како љубовна порака до сите наши сограѓани,

crkovno-1

Во рамките на БитФест – Концерт на Византиско Црковно Пеење (ВИДЕО)

На 14.07.2015 год, во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Битола, во рамките на БитФест се одржа концерт на византиско црковно пеење.

P1190113

Меѓународен научен симпозиум и Архиерејска Литургија во Слепченскиот манастир

На 06.07.2015 г. во Демир Хисар се одржа првиот Меѓународен научен симпозиум на тема: Манастирот „Св. Јован Крстител“ во Слепче, како духовен, книжевен и уметнички центар.. На Симпозиумот присуствуваше и Неговото Високопреосвештенство Митрополитот…

Voskresenie

Христос Воскресе!

Велигденска Посланица на митрополитот Преспанско-Пелагониски и администратор Австралиско-Новозеландски г. Петар, до неговата паства и верниот народ.

osvetuvanje_komfi_angel5

Предавање на тема „Благодатта Божја – цел на христијанскиот живот“ во Комфи Ангел, Прилеп

На 25.03.2015 година, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, традиционално, по покана од сопственичката на фирмата г-ѓа Ирена Јакимовска, одржа предавање пред вработените во фирмата Комфи Ангел во Прилеп, на тема „Благодатта Божја – цел…