Настани

IMG_3232

Започнаа подготовките за прославата на Свети Кипријан Слепченски

На 10.03.2017 г., во просториите на Светата Митрополија во Битола, се одржа работна средба меѓу Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, градоначалникот на Општина Демир Хисар,  г-дин Љупчо Блажевски и Проф. д-р Сашо Цветковски од…

6639-vo-prilep-se-odrza-tradicionalniot-boziken-rucek-za-500-deca-960x600-12

Во Прилеп се одржа традиционалниот Божикен ручек за 500 деца

Во Прилеп, на 07.01.2017 г., по 11-ти пат, по повод празникот на Христовото раѓање, во хотелот „Кристал Палас“, се одржа традиционалниот Божикен ручек, на кој учество зедоа околу 500 деца од цела Македонија….

img_2844

35 години духовно пастирствување на Митрополит Петар – Слово на Митрополитот Повардарски г. Агатангел

Нема поголем дар од дарот на служењето на својот Бог, Нашиот Господ Исус Христос, на својата заедница, на својот народ. Синот човечки не дојде да биде послужен, туку да служи, па служејќи му…

dscn6155

Свечена Академија за Свети Нектариј Битолски

На 17.12.2016 г., со почеток во 18.00 ч., во организација на Општината на градот Битола, во салата на Театарот се одржа Свечена Академија во чест на Свети Нектариј Битолски, заштитникот на градот. 

spe_8226

Прослава на свети Климент во Македонската Православна Богословија

На 06.12.2016 година започна годинешното прославување на денот посветен на светиот Климент Охридски. Чествувањето започна со Вечерна богослужба во црквата посветена на Вознесението Христово во с. Драчево.

image_large_432102097

Одбележан 200 годишниот јубилеј од печатењето на книгата „ОГЛЕДАЛО“ од игуменот Кирил Пејчиновиќ

На 24.11.2016 година, по повод 200 години (1816-2016),  од печатењето на книгата „ОГЛЕДАЛО“ од игуменот Кирил Пејчиновиќ, во Лешочкиот манастир беше отслужена панихида на која богослужеа Митрополитите Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар,…

20161014_192244

7 години Веронаука и отпочнување на курсот за источно-црковно пеење во Битола

На 14.10.2016 г., на празникот Покров на Пресвета Богородица, и на споменот на светите музиколози на црквата, св. Јован Кукузел и св. Роман Слаткопевец, во просториите на старата Битолска богословија, беше одбележана 7…

13078066_10206248723963957_774405448_o

Предвелигденски концерт на црковниот хор „Св. Петка“ – Прилеп

Во пресрет на најголемиот христијански празник, Празникот над празниците – Воскресението Христово, црковниот хор „Света Петка“ под раководство на м-р Гоце Секулоски, одржа целовечерен Предвелигденски концерт. Концертот се одржа на 26 април во…