Богослужби

Свети Климент Охридски – Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 08.12.2020 г., кога го празнуваме споменот на Светиот свештеномаченик Климент, епископ Римски и Свети Климент, архиепископ Охридски, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на  протоерејот Кирил Трајковски, протоѓаконот Драган Ѓоргиевски и ѓаконот Ѓорѓи Делев, отслужи…

Дваесет и шеста недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во митрополитскиот храм „Свети Великомаченик Георгиј“, во Битола

На 06.12.2020 г., во Дваесет и шестата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Свети Амфилохиј Икониски, Свети Григориј, епископ Акрагантски, Свети Александар Невски и споменот на Свети Митрофан, епископ Вороњежски, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на…

Воведение на Пресвета Богородица во храмот (Пречиста) – Света Архиерејска Литургија во митрополитскиот храм „Свети Великомаченик Георгиј“, во Битола

На 04.12.2020 год, кога го празнувавме Воведувањето во храмот на Мајката Божја, Пресвета Богородица, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот ставрофор Никола Грамбозов и протоѓаконот Драган Ѓеоргиевски, отслужи Света Архиерејска Литургија во…

Дваесет и петта недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 29.11.2020 г., во Дваесет и петтата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Светиот апостол и евангелист Матеј и соборот на семејството на Свети Григориј Палама, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на  протоерејот Кирил…

Дваесет и четврта недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 22.11.2020 г., во Дваесет и четвртата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Светите маченици Онисифор и Порфириј, преподобниот Јован Колов, преподобната Матрона Цариградска, преподобниот Ефтимиј Дохијарски и неговиот ученик Неофит, преподобната Теоктиста…

Собор на Свети Архангел Михаил – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола

На 21.11.2020 г., кога го празнуваме Соборот на Светиот Архистратиг Михаил и останатите Сили небесни и бестелесни, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на  протоерејот-ставрофор Никола Грамбозов и ѓаконот Златко Крстевски, отслужи Света Божествена Литургија…

Дваесет и трета недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Архангел Гаврил“, во Довлеџик

На 15.11.2020 г., во Дваесет и третата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Преподобниот Маркијан Кирски, Светиот свештеномаченик Викторин, епископ Патавски, и споменот на  Светите маченици Акиндин, Пигасиј, Анемподист, Автониј, Елпидифор и другите…

Свети Великомаченик Димитриј – Света Архиерејска Литургија во Битола

На 08.11.2020 г., во Дваесет и втората недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Светиот Великомаченик Димитриј, Преподобниот Димитриј Басарабов, Преподобниот маченик Јоасаф и споменот на големиот земјотрес, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г….