Богослужби

Недела на Страшниот Суд (Месопусна недела) – Света Архиерејска Литургија во храмот „Света Лидија“, во Нова Битола

На 23.02.2020 г., во третата подготвителна недела пред Великиот пост, Недела на Страшниот Суд или Месопусна недела, кога го празнуваме споменот на Светиот свештеномаченик Харалампиј и споменот на преподобниот Прохор Лободник, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во…

Задушница – Света Архиерејска Заупокоена Литургија во храмот Свети Великомаченик Димитриј, во Битола

На 22.02.2020 г., кога го празнувавме споменот на Светиот маченик Никифор, Светиот свештеномаченик Петар Дамаскин и Родителската сабота (Задушница) пред Великите пости, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот Кирил Трајковски и ѓаконот Ѓорѓи Делев, отслужи Света Заупокоена Божествена Литургија…

Недела на блудниот син – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Великомаченик Георгиј“ во Ресен

На 16.02.2020 г., во Неделата на блудниот син, кога го празнуваме споменот на Свети Симеон Богопримец, Светите маченици Адријан и Евул, Свети Николај Јапонски, Света Веребурга и споменот на Свети Ансгариј Германски, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар,…

Сретение Господово – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Никола“ во Крушево

На 15.02.2020 г., кога го празнувавме празникот Сретение Господово, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Грамбозов, протоереите Дејан Секулоски, Златко Костовски, Сотир Гочевски, Кирил Трајковски, Илчо Смилески, Влатко Ристески, Михаил Матвеев, протоѓаконот Драган Ѓорѓиевски и ѓаконите Ѓорѓи Делев…

Свети Три Светители – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свето Благовештение“ во Прилеп

На 12.02.2020 г., кога го празнуваме споменот на Светите Три Светители (Јован Златоуст, Василиј Велики и Григориј Богослов), Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, во сослушение на Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, Митрополитот Тетовско-гостиварски…

Недела на митарот и фарисејот – Света Архиерејска Литургија во храмот „Света Великомаченица Недела“ во Битола

На 09.02.2020 г., во Неделата на митарот и фарисејот, кога го празнуваме преносот на моштите на Свети Јован Златоуст и споменот на преподобниот Тит Печерски, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на  протоерејот Стеван Здравевски,…

Триесет и трета недела по Педесетница (Недела на Закхеј) – Света Архиерејска Литургија во Прилеп

На 02.02.2020 г., кога го празнуваме  Соборот на руските новомаченици и исповедници, Преподобниот Ефтимиј Велики и Светите маченици Енен, Нирен и Пен, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереите Љупче Петрески, Петко Кесакоски, Живко Десподовски, Љупчо Цветановски…

Триесет и втора недела по Педесетница (Недела по Богојавление) – Света Архиерејска Литургија во Битола

На 26.01.2020 г., кога го празнувавме споменот на Светите маченици Ермил и Стратоник, Светиот Јаков, епископ Нисибиски и споменот на Преподобен Максим Капсокаливит, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, протоерејот Зоран Димовски и протоѓаконот…