Богослужби

Свети Три Светители – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свето Благовештение“ во Прилеп

На 12.02.2022 г., кога го празнуваме споменот на Светите Три Светители (Јован Златоуст, Василиј Велики и Григориј Богослов), Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослушение на протоереите Влатко Ристески, Илчо Смилески, Роберт Илиевски, протоѓаконот  Драган Ѓорѓиевски…

Триесет и трета недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Архангел Гаврил“ во Довлеџик

На 06.02.2022 г., во Триесеттата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Преподобна Ксенија Римјанка, Преподобниот Македониј и Преподобниот Дионисиј Олимписки, Чудотоворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот Благој Стефановски и ѓаконот…

Триесет и втора недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола

На 30.01.2022 г., во Триесет и втората недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на преподобниот Антониј Велики, Светиот цар Теодосиј Велики и Светиот маченик Георгиј Нов Јанински, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Грамбозов,…

Триесет и прва недела по Педесетница (Недела по Богојавление)– Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Кирил и Методиј“ во Прилеп

На 23.01.2022 г., во Триесет и првата недела по Педесетница (Недела по Богојавление), кога го празнуваме споменот на Свети Григориј, епископ Ниски, Свети Теофан Затворник, Преподобен Амон и споменот на Свети Маркијан, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужение…

Собор на Свети Јован Крстител – Света Архиерејска Литургија во Ресен

На 20.01.2022 г., кога го празнувавме Соборот на Свети Јован Крстител, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар,  во сослужение на протоереите Сотир Гочевски, Михаил Матвеев и протоѓаконот Драган Георгиевски, отслужи Света Божествена Литургија во соборниот храм…

Богојавление – Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 19.01.2022 г., празнувајќи го Богојавлението Господово, кога Спасителот наш Господ Исус Христос се крсти во реката Јордан, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот Кирил Трајковски и ѓаконот Ѓорѓи Делев, отслужи Света…

Триесетта недела по Педесетница (Недела пред Богојавление) – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Архангел Гаврил“ во Довлеџик

На 16.01.2022 г., во Триесеттата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Светиот пророк Малахија, Светиот маченик Гордиј и Света Геновева, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на ерејот Игор Ризановски и ѓаконот Ѓорѓи Делев,…

Обрезание Господово и Свети Василиј Велики – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола

На 14.01.2022 г., кога го празнувавме Обрезанието по тело на Спасителот наш Господ Исус Христос  и споменот  на Светиот Василиј Велики, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, протоерејот Атанас Лажовски и протоѓаконот…