Богослужби

Свети Три Светители – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свето Благовештение“ во Прилеп

На 12.02.2024 г., кога го празнуваме споменот на Светите Три Светители (Свети Јован Златоуст, Свети Василиј Велики и Свети Григориј Богослов), Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, во сослушение на Епископот Хераклејски г. Климент,…

Триесет и четврта недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во храмот „Света Великомаченица Недела“, во Битола

На 28.01.2024 г., во Дваесет и четвртата недлеа по Педесетница, кога го празнуваме споменот на преподобен Гаврил Лесновски, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот Пенчо Пусоски и ѓаконот Александар Маргулевски, отслужи Света Божествена Архиерејска…

Наречение и Хиротонија на Високопреподобниот Архимандрит Никола за Епископ Велички

На 20.01.2024 г., пред почетокот на Воскресната Вечерната богослужба, беше извршено Наречението на новиот Епископ Вечички г. Никола, на кое чиноначалствуваше Неговото Блаженство Митрополитот Скопски и Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана…

Богојавление – Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 19.01.2024 г., празнувајќи го Богојавлението Господово, кога Спасителот наш Господ Исус Христос се крсти во реката Јордан, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереите Златко Костовски, Кирил Трајковски и протоѓаконот Ѓорѓи Делев,…

Обрезание Господово и Свети Василиј Велики – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола

На 14.01.2024 г., кога го празнувавме Обрезанието по тело на Спасителот наш Господ Исус Христос  и споменот  на Светиот Василиј Велики, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот ставрофот Никола Грамбозов, протоерејот Игор Ризановски и…

Собор на Пресвета Богородица (Втор ден Божик) – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свето Благовештение“, во Прилеп

На 08.01.2024 г., кога го празнуваме Соборот на Пресвета Богродица, Споменот на бегството во Мисир, Преподобниот Еварест, Свети Ефтимиј Исповедник, епископ Сардиски, Преподобниот Константин Синадски и Преподобниот Никодим Прилепски-Тисмански, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар,  во сослужение на  протоереите Влатко Ристески, Илчо Смилевски,…

Рождество Христово – Божик – Света Архиерејска Божествена Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 07.01.2024 г., кога го празнуваме светлиот празник на Христовото Раѓање, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереите Златко Костовски, Кирил Трајковски, Атанас Лажовски и протоѓаконот Ѓорѓи Делев,  отслужи Света Божествена Литургија…

Двасет и деветтата недела по Педесетница (Недела на Светите Праотци)– Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола

На 24.12.2023 г., во Дваeсет и деветтата недела по Педесетница (Недела на Светите Праотци), кога го празнуваме споменот на Преподобен Данило Столпник, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослушение на протоерејот ставрофор Никола Грамбозов, протоерејот…