Богослужби

Петта недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 25.07.2021 г., во Петтата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Светите маченици Прокл и Илариј, Преподобениот Михаил Малеин, Светата маченичка Голиндуха,Света Вероника и споменот на Светите маченици Теодор и Јован, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во…

Архиерејска Божествена Литургија во храмот „Света Великомаченица Недела“ – Битола

На 20.07.2021 г., кога го празниваме споменот на Светата Великомаченичка Киријакија (Недела), Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, протоереите Златко Костовски, Пенчо Пусоски, Љупчо Атанасов, протоѓаконот Драган Ѓоргиевски и ѓаконот Александар Маргулевски,…

Четврта недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола

На 18.07.2021 г., во Четвртата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Преподобниот Атанасиј Атонски, Преподобниот маченик Кипријан Нови, Преподобниот Лампад и Преподобната маченичка Елисавета Фјодоровна, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Грамбозов,…

Свети апостоли Петар и Павле – Света Архиерејска Литургија во Смилево

На 12.07.2021 г., кога го празнуваме споменот на Светите Апостоли Петар и Павле, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на  протоерејот-ставрофор Никола Грамбозов, протоереите Крсте Тасески, Тони Смутковски и протоѓаконот Драган Ѓорѓиевски, отслужи Света Божествена Литургија во манастирот…

Празнична Вечерна богослужба во манастирот „Свети Петар и Павле“, во село Црнеец

На 11.07.2021 г., во предвечерието на празникот на Светите апостоли Петар и Павле, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, отслужи Празнична Вечерна богослужба во манастирот посветен на „Светите апостоли Петар и Павле“, во село Црнеец…

Трета недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во храмот „Света Великомаченица Недела“, во Битола

На 11.07.2021 г., во Третата недела по Педесетница, кога го празнуваме преносот на моштите на Светите маченици Кир и Јован, Преподобниот Сенуфиј Знаменосец и споменот Преподобниот Павле Лекар, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на  протоереите Златко Костовски,…

Раѓање на Свети Јован Крстител – Света Архиерејска Литургија, во Слепче

На 07.07.2021 г., кога го празнуваме Раѓањето на Светиот Јован, Претеча и Крстител Господов, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, игуменот Серафим (Јончевски) и протоѓаконот Драган Ѓорѓиевски, отслужи Света…

Раѓање на Свети Јован Крстител – Празнична Вечерна богослужба во манастирот „Свети Јован Крстител“ – во Битола

На 06.07.2021 г, во предвечерието кога го славиме раѓањето на Светиот пророк и Крстител Господов Јован, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, отслужи Празнична Вечерна богослужба во манастирот „Свети Јован Крстител“, во Битола.