смирение

Главната добродетел

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Лесно е да се говори за добродетелите. Душата тогаш се исполнува со радосни зборови кои откликнуваат во срцето, и даваат чувство на причасност. Но…

gavriil urgebadze

Преподобен Гавриил (Ургебадзе) – поуки од животот на старецот

Православието е вистинската вера Две жени кои се наоѓале под влијание на сектата „Јеховини сведоци“, биле испратени кај отец Гаврил за да им помогне да се оттргнат од таа секта. Кога тие отишле…

sv.stilianq

Свети Стилијан – Светилник Христов и покровител на децата

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух, Драги браќа и сестри, ве по здравувам со претстојните празници, со споменот на Свети Стилијан Пафлагониски, чијшто спомен денес го празнуваме. Тој е еден…

grigoriy

„Свештеникот не е намесник Божји на Земјата, туку Негов послушник“ – Старец Григориј Зумис

За време на традиционалната посета на Света Гора, на неговиот роденден, Блаженејшиот Митрополит Киевски и Украински Онуфриј во манастирот Дохијар се сретна со игуменот – архимандрит Григориј (Зумис). Геронда Григориј – е еден…

10304570_1002243599790170_1866847485037087992_n

Духовното татковство е призив на секој христијанин – јеромонах Методиј Зинковскиј

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух Драги браќа и сестри, во денешното Евангелско четиво, кое го слушнавме на Божествената Литургија, Господ ги изобличува фарисеите. Од една страна, сите ние добро…

17103800_1409986425720548_239649122237878960_n

Кој сака да биде поголем, нека биде слуга (Мт.20, 26)

Тоа е Христос. Синот Божји, препашан со крпа, на колена, како најмал слуга, им ги мие нозете на учениците, и тоа во последната вечер од Неговиот живот на земјата.

pomazanie nog iisusa

За возвишеното смирение – 2 дел

Смирението е безимена благодат на душата. Нејзиното име им е познато само на оние што ја запознале од сопствениот опит. Тоа е неискажливо богатство, име Божјо и дар Божји. Научете се, вели, не…

bus

Заради децата ќе постојам простум – Старец Порфириј

Еднаш Старецот се упатил кон Света Гора, тргнувајки од Солун за Јерисо (патувањето трае околу два часа и половина). Кога отишол на касата, таму имало билети само за места со стоење. Во автобусот,…