Русија

optinskie novomucheniki ikona

Спомен на Оптинските преподобномаченици, убиени на Велигден (1993 г)

Пред 25 години*, православниот свет беше потресен Сатанист убива тројца руски монаси на Велигден во Оптинската обител (фотографии) Во храмовите на Русија се живописани и се живописуваат икони на Василиј, Трофим и Терапонт,…

IMG_0322

Одбележан денот на руската дипломатија во Битола

На 09.02.2018 г., со полагање на букети свежи цвеќиња пред споменикот “Руски крст”, подигнат во Градскиот парк, во чест на рускиот конзул во Битола Александар Ростковски, како и свечен говор на амбасадорот на…

valaam

„Валаам“ – нов документарен филм

„Судбината на Валаам е судбина на Русија“, а тоа најдобро се огледува во најновиот документарен филм на Андреј Кондрашов за Валаам, кој во поширокиот православен свет е познат и како Северна Света Гора.

276796.p

Во Москва подигнат „Ѕид на маките“ во спомен на жртвите од политичките репресии

На 30 октомври, 2017 г., во Москва, од страна на претседателот на Русија Владимир Путин и Светејшиот Патријарх Кирил беше отворен новиот споменик „Ѕидот на маките“, посветен на жртвите кои пострадале во политичките…

273881.p

Во Москва поставени билборди со цитати од личните преписки на Царското семејство Романови

Билборди со цитати од преписките на светите царски страдалници се појавија во разни региони во Москва. Посветени на љубовта, бракот и семејната среќа, цитати од личниот дневник на царицата Александра и писмата кон…

o-metodiy-valaam1

ИГУМЕН МЕТОДИЈ – ЧОВЕК СО ОТВОРЕНО СРЦЕ

Во Валаамскиот манастир радушно ги пречекува гостите чудесно добар, светол и жизнерадосен човек – игуменот Методиј (Петров), помошник на игуменот на Валаамскиот манастир, епископот Троицкиј Панкратиј за прием на многубројни гости и меѓународни…

elisaveta

Таа одеше по Христа – Беседа за великата кнегиња Елисавета Фјодоровна

„Господи прости им, оти не знаат што прават!“ – тоа била последната молитва на великата кнегиња Елисавета, пред да ја проголта црната провалија од напуштениот рудник. Таа, свесно одела кон таа бездна и…

metodij petrov

Наградување на игуменот Методиј (Петров) со орден на преподобен Серафим Саровски на Руската Православна Црква

Изминативе години, кои ги поминавме заедно, отец Методиј 20 години служи во свештенички чин, и јас и отец Методиј сме заедно уште од првиот ден на Валаам. Пред мои очи, многу луѓе кои…