Русија

takeshi-600x400

Познатиот актер Кери- Хиројуки Тагава прими Православие: Не сум војник, туку воин! (Видео и целосно интервју)

Актерот Кери-Хиројуки Тагава, кој ја одигра главната улога во филмот „Иерей-сан: исповедь самуирая“ („Јереј-сан: исповед на еден самурај“) прими крштение во Руската Православна Црква. Таинството го изврши митрополитот Волоколамски Иларион. Новокрстениот го доби…

1565399

Зошто русите не се смеат?

Првото нешто што ги изненадува туристите во Русија – е бројот на намуртени луѓе. Зошто русите толку малку се смеат? И навистина, ние сме смееме доста помалку од другите нации на Западот и…

754464417630054

Во спомен на жртвите од авио-катастрофата на летот 7К9268

Трагедијата се случи рано изутрина, на 31 октомври – авионот А 321 од руска авиокомпанија со 217 патници и седмочленен екикаж, кој полетал од Шарм-ел-Шејх (Египет) во Санкт-Петербург, се сруши на Синајскиот полуостров….

47_Thinker

Меѓурелигиозниот совет на Русија: Русија да помогне во ослободувањето на Сирија од заканите на тероризмот

Изјава на Меѓурелигиозниот совет на Русија, во врска со донесувањето на одлуката, од страна на Советот на Федерацијата на Федералното Собрание на Руската Федерација, за користење на Вооружените сили на РФ зад границите…

al3

Завет на Патријархот Алексеј до младите

Драги мои! Јас имам 62 години. Вие, имате речиси три пати помалку. Очигледно, дека вие ќе живеете во свет, кој многу ќе се разликува од светот, во кој јас го поминав сиот свој…