Русија

40b86d9a9d9b27ee494acce1423d5c5d

Отец Методиј (Петров) – Македонски амбасадор во Русија

На 23 мај, 2017 г., се одржа средбата на Претседателот на Република Македонија, г-динот Ѓорге Иванов и Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија, Кирил.

34205285090_24523a92be_b

Првпат по 100 години – Божествена Литургија во Ермитаж

На 11 мај, 2017 година, во домашната црква на руските императори во Државниот музеј Ермитаж, за првпат, после 100 години од Револуцијата, во 1917 г., беше отслужена Архиерејска Литургија. 

802388

Молитва за загинатите во терористичкиот напад во Санкт-Петербург

На 03 април, 2017 г., во северната престолнина на Русија, градот Санкт-Петербург, беше извршен терористички напат. Експлозијата се случи во градското метро, „Сенная площад“, во која животот го загубија 14 души, а 51…

255111-p

РУСКИОТ ПАТРИЈАРХ ЧИНОНАЧАЛСТВУВАШЕ НА ОПЕЛОТО НАД УБИЕНИОТ РУСКИ АМБАСАДОР АНДРЕЈ ГЕНАДЈЕВИЧ КАРЛОВ

На 22 декември, 2016 г., во соборниот храм на Христос Спасителот во Москва, Патријархот Московски Кирил чиноналачствуваше на опелото над амбасадорот на Руската Федерација во Турција, Андреј Генадјевич Карлов, убиен од терорист на…

Jovan Mironov

„Со Бога, не се плашев од ништо“ – Протоереј Јован Миронов, на 90-от роденден

Денес (25 ноември), најстариот свештеник од Санкт-Петербургската Митрополија – настојателот на храмот „Неупиваемаја Чаша“, покровител на Православната детска мисија, духовно чедо на Св. Серафим Вирицки, почитуваниот старец Јован Миронов – на полни 90…

54765487658-600x334

„Малечко чудо“ – песочна анимација на Ксенија Симонова

Специјално за 17 ноември, на Меѓународниот ден на предвреме родените деца (Ден на недоносените деца) Мајсторот за песочна анимација, Ксенија Симонова направи уште еден песочен филм, со наслов „Малечко чудо“.

249951-p

Се одржа интронизацијата на новиот игумен од Рускиот манастир на Света Гора

Света Гора, 23 октомври, 2016 г. На 23 октомври, 2016 г., во Рускиот манастир на Света Гора, Св. Пантелејмон беше извршена интронизацијата на новоизбраниот игумен на манастирот, јеромонах Евлогиј (Иванов) со возведување во…

tumblr_nwfkwuqr2q1rlm2lro1_500

Елисавета Фјодоровна – библиски сижет / ФИЛМ

Од сеќавањата на Михаил Василевич Несторов – за Елисавета Фјодоровна: „Можеби некој, кој ја знаеше повеќе и подобро од мене, ќе им раскаже на луѓето подобро и појасно, од она што го направив…