Актуелности

Богојавление – Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 19.01.2024 г., празнувајќи го Богојавлението Господово, кога Спасителот наш Господ Исус Христос се крсти во реката Јордан, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереите Златко Костовски, Кирил Трајковски и протоѓаконот Ѓорѓи Делев,…

Обрезание Господово и Свети Василиј Велики – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола

На 14.01.2024 г., кога го празнувавме Обрезанието по тело на Спасителот наш Господ Исус Христос  и споменот  на Светиот Василиј Велики, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот ставрофот Никола Грамбозов, протоерејот Игор Ризановски и…

Собор на Пресвета Богородица (Втор ден Божик) – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свето Благовештение“, во Прилеп

На 08.01.2024 г., кога го празнуваме Соборот на Пресвета Богродица, Споменот на бегството во Мисир, Преподобниот Еварест, Свети Ефтимиј Исповедник, епископ Сардиски, Преподобниот Константин Синадски и Преподобниот Никодим Прилепски-Тисмански, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар,  во сослужение на  протоереите Влатко Ристески, Илчо Смилевски,…

Рождество Христово – Божик – Света Архиерејска Божествена Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 07.01.2024 г., кога го празнуваме светлиот празник на Христовото Раѓање, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереите Златко Костовски, Кирил Трајковски, Атанас Лажовски и протоѓаконот Ѓорѓи Делев,  отслужи Света Божествена Литургија…

Божикно послание

† ПЕТАР ПО МИЛОСТА БОЖЈА, МИТРОПОЛИТ ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКИ И АДМИНИСТРАТОР АВСТРАЛИСКИ И НОВОЗЕЛАНДСКИ, НА СЕТО СВЕШТЕНСТВО, ПРЕПОДОБНО МОНАШТВО И ВЕРНИТЕ ЧЕДА ВО ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКАТА И АВСТРАЛИСКО-НОВОЗЕЛАНДСКАТА ЕПАРХИЈА, ИМ ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ, ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО…

Двасет и деветтата недела по Педесетница (Недела на Светите Праотци)– Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола

На 24.12.2023 г., во Дваeсет и деветтата недела по Педесетница (Недела на Светите Праотци), кога го празнуваме споменот на Преподобен Данило Столпник, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослушение на протоерејот ставрофор Никола Грамбозов, протоерејот…

Свети Николај Мирликиски Чудотворец – Архиерејска Литургија во Прилеп

На 19.12.2023 г., кога го празнуваме споменот на Светиот Николај Мирликиски Чудотворец, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение протоереите Влатко Ристески, Илчо Смилески, Ристо Кочанков, Љупче Петрески, протоѓаконот Ѓорѓи Делев и ѓаконот Александар…

IMG-78bf3cc30056eb1f42809b5eea497b8d-V

Свети Нектариј Битолски – Светa Божествена Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“ во Битола

На 18.12.2023 г., кога го празнуваме споменот на Свети Сава Осветен и споменот на Свети Нектариј Битолски, заштитникот на градот Битола, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на  Епископот Дељадровско-илинденски г. Јоаким, протоереј ставрофорот Никола Грамбозов, протоереите…