Актуелности

Свети Николај Мирликиски Чудотворец – Светa Архиерејска Божествена Литургија во митрополитскиот храм „Свети Великомаченик Георгиј“, во Битола

На 19.12.2019 г, кога го празнувавме споменот на Светиот Николај Мирликиски Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на  протоереј ставрофорот Никола Грамбозов и протоѓаконот Драган Ѓеоргиевски, отслужи Света Архиерејска Литургија во митрополитскиот храм…

Свети Николај Мирликиски – Архиерејска Вечерна Богослужба во митрополитскиот храм „Свети Великомаченик Георгиј“, во Битола

На 18.12.2020 г., во предвечерието кога го празнуваме споменот на Светиот Николај, Мирликиски Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, отслужи Вечерна Богослужба во митрополитскиот храм „Свети Великомаченик Георгиј“, во Битола. Светителу Николае, Христос Бог те…

Свети Нектариј Битолски – Светa Божествена Литургија во митрополитскиот храм „Свети Великомаченик Георгиј“, во Битола

На 18.12.2020 г., кога го празнуваме споменот на Свети Сава Осветен и споменот на Свети Нектариј Битолски, заштитникот на градот Битола, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на  протоереј ставрофорот Никола Грамбозов и протоѓаконот Драган Георгиевски, отслужи…

Дваесет и седма недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во митрополитскиот храм „Свети Великомаченик Георгиј“, во Битола

На 13.12.2020 г., во Дваесет и седмата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Светиот апостол Андреј Првоповиканиот и споменот на Свети Фрументиј, просветител на Абисинија, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот ставрофор Никола Грамбозов…

Свети Климент Охридски – Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 08.12.2020 г., кога го празнуваме споменот на Светиот свештеномаченик Климент, епископ Римски и Свети Климент, архиепископ Охридски, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на  протоерејот Кирил Трајковски, протоѓаконот Драган Ѓоргиевски и ѓаконот Ѓорѓи Делев, отслужи…

Дваесет и шеста недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во митрополитскиот храм „Свети Великомаченик Георгиј“, во Битола

На 06.12.2020 г., во Дваесет и шестата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Свети Амфилохиј Икониски, Свети Григориј, епископ Акрагантски, Свети Александар Невски и споменот на Свети Митрофан, епископ Вороњежски, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на…

Воведение на Пресвета Богородица во храмот (Пречиста) – Света Архиерејска Литургија во митрополитскиот храм „Свети Великомаченик Георгиј“, во Битола

На 04.12.2020 год, кога го празнувавме Воведувањето во храмот на Мајката Божја, Пресвета Богородица, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот ставрофор Никола Грамбозов и протоѓаконот Драган Ѓеоргиевски, отслужи Света Архиерејска Литургија во…