Актуелности

Свети Наум Охридски – Света Архиерејска Божествена Литургија во Охрид

На 03.07.2019 г., кога го празнувавме споменот на Светиот Наум Охридски, Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар,  во сослужение на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Никола Грамбозов и Тоди Јован (од Албанската православна…

Свети Наум Охридски, Чудотворец – Архиерејска Вечерна во Битола

На 02.07.2019 г., во предвечерието на празникот, кога го празнуваме споменот на Светиот Наум Охридски Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагниски г. Петар отслужи празнична Вечерна богослужба во манастирот Св. Наум, во Битола. Дојдете верни, набожно…

Втора недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во храмот „Пресвета Богородица“, во Битола

На 30.06.2019 г., во Втората недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Светите маченици Мануил, Савел и Исмаил и Преподобниот Пиор, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, протоерејот Зоран Димовски и…

Недела на Сите Свети – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Великомачени Димитриј“, во Буково

На 23.06.2019 г, во Неделата посветена на Сите Свети, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужение на  протоерејот-ставрофор Никола Грамбозов,  протоереите Златко Костовски, Цветко Тасески, свештеникот Зоре Маргулевски, протоѓаконот Драган Ѓорѓиевски и ѓаконот Крсте Тасески, отслужи Света…

Големо осветување на храмот „Света Лидија“ во Нова Битола

На 22.06.2019 г., кога го празнуваме споменот на Свети Кирил, архиепископ Александриски, Свети Кирил Белоезерски и Свети Алексеј Мечев, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на  протоерејот-ставрофор Никола Грамбозов, протоереите Златко Костовски, Кирил Трајковски, Димитар Михајловски,…

Архиерејска Вечерна Богослужба во храмот „Света Лидија“, во Нова Битола

На 21.06.2019 г., во предвечерието кога го празнуваме споменот на Свети Кирил, архиепископ Александриски, Свети Кирил Белоезерски и Свети Алексеј Мечев, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, отслужи Вечерна богослужба во новоизградениот храм, „Света Лидија“, во Нова Битола, чие…

Покана

Почитувани верници, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско – пелагониски и администратор Австралиско- новозеландски г. Петар, на ден 21.06.2019 година (петок), со почеток од 18.00 часот, и на 22.06.2019 година (сабота) со почеток…

Втор ден Духовден – Света Архиерејска Литургија во село Ореовец

На 17.06.2019 г., на Втор ден Духовден, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослушение на протоереј-ставрофор Благоја Станкоски, протоерејот Темелко Блажески и протоѓаконот Драган Ѓорѓиевски,  отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Свети Великомаченик Димитриј“, во село…