Актуелности

Петта недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свето Благовештение“, во Прилеп

На 21.07.2019 г., во Петтата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Светиот великомаченик Прокопиј, Светиот Прокопиј Јуродив и Преподобниот Теофил Мироточив, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереј-ставрофор Благоја Станкоски, свештенокот Миланчо Стојановски…

Архиерејска Божествена Литургија во храмот „Света Великомаченица Недела“ – Битола

На 20.07.2019 г., кога го празниваме споменот на Светата Великомаченичка Киријакија (Недела), Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Грамбозов, протоереите Златко Костовски, Стеван Здравески, Димитар Михајловски и ѓаконите Златко Крстевски, Крсте…

Архиерејска Вечерна богослужба во хармот „Света Великомаченица Недела“, во Битола

На 19.07.2019 год, во предвечерието на празникот на Светата Великомаченичка Киријакија (Недела), Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Вечерна богослужба во храмот „Света Великомаченица Недела“,  во Битола. Од десната страна на Господа стои победоносната…

Четврта недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Великомаченик Георгиј“, во Ресен

На 14.07.2019 г., во Четвртата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Светите бесребреници Козма и Дамјан, Преподобниот патрициј Петар и Светиот маченик Потит, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на игуменот Спиридон (Поповски), протоерејот Михаил…

Свети апостоли Петар и Павле – Света Архиерејска Литургија во Смилево

На 12.07.2019 г., кога го празнуваме споменот на Светите Апостоли Петар и Павле, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на  протоерејот-ставрофор Никола Грамбозов, протоерејот Тони Смутковски и  протоѓаконот Драган Ѓорѓиевски, отслужи Света Божествена Литургија во манастирот посветен на…

Празнична Вечерна богослужба во манастирот „Свети Петар и Павле“, во село Црнеец

На 11.07.2019 г., во предвечерието на празникот на Светите апостоли Петар и Павле, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, отслужи Празнична Вечерна богослужба во манастирот посветен на „Светите апостоли Петар и Павле“, во село Црнеец…

Раѓање на Свети Јован Крстител – Света Архиерејска Литургија, во Слепче

На 07.07.2019 г., на празникот кога го празнуваме Раѓањето на Светиот Јован, Претеча и Крстител Господов, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, игуменот Серафим (Јончевски) протоерејот Тони Смуткоски, свештеникот Димитар…

Празнична Вечерна во манастирот „Свети Јован Крстител“ – Германски гробишта, во Битола

На 06.07.2019 г, во предвечерието кога го славиме раѓањето на Светиот пророк и Крстител Господов Јован, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, отслужи Празнична Вечерна богослужба во манастирот „Свети Јован Крстител“, во Битола. Во името…