Актуелности

Триесет и шеста недела по Педесетница (Недела на Закхеј) – Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 14.02.2021 г., во Триесет и шестата недела по Педесетница (Недела на Закхеј), кога го празнуваме споменот на Светиот маченик Трифун, Светите маченици Перпетуа, Фелицитате, Сатир и другите со нив и споменот на Преподобниот Петар Галатиски,…

Свети Три Светители – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Архангел Гаврил“, во Битола

На 12.02.2021 г., кога го празнуваме споменот на Светите Три Светители (Јован Златоуст, Василиј Велики и Григориј Богослов), Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослушение на протоерејот Благој Стефановски и ѓаконот Ѓорѓи Делев, отслужи Света Божествена…

Триесет и петта недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Света Великомаченик Димитриј“ во Битола

На 07.02.2021 г., во Триесет и петтата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Свети Григориј Богослов, архиепископ Цариградски, Преподобен Публиј,Преподобен Мар и споменот на Светата маченичка Фелицита и нејзините седум синови, Митрополитот Преспанско-Пелагониски…

Триесет и четврта недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола

На 31.01.2021 г., во Триесет и четвртата недела по Педесетница, кога го празнуваме Соборот на руските новомаченици и исповедници и споменот на Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски, Свети Кирил Александриски и Свети Максим, архиепископ Влахозадпланински, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г….

Триесет и трета недела по Педесетница (Недела по Богојавление)– Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Света Великомаченик Димитриј“ во Битола

На 24.01.2021 г., во Триесет и третата недела по Педесетница (Недела по Богојавление), кога го празнуваме споменот на Преподобен Јоаникиј Ракотински, Преподобен Теодосиј Велики и споменот на блажениот Михаил, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужение протоерејот Златко…

Собор на Свети Јован Крстител – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола

На 20.01.2021 г., кога го празнувавме Соборот на Свети Јован Крстител, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар,  во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, протоерејот Атанас Лажовски и протоѓаконот Драган Ѓеоргиевски, отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Рождество…

Богојавление – Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 19.01.2021 г., празнувајќи го Богојавлението Господово, кога Спасителот наш Господ Исус Христос се крсти во реката Јордан, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот Кирил Трајковски и ѓаконот Ѓорѓи Делев, отслужи Света…

Триесет и втора недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Света Великомаченик Димитриј“ во Битола

На 17.01.2021 г., во Триесет и втората недела по Педесетница, кога го празнуваме Соборот на Светите Седумдесет Апостоли, Евнухот на царицата Кандакија и споменот на Преподобниот маченик Онуфриј Хилендарец, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужение протоерејот  Гоце…