Актуелности

Vodici_07

Богослужби за ВОДИЦИ

На 19. 01. 2013 година, денот на Крштевањето на Господ Исус Христос – Богојавление – Водици.

Sv_Vasilij_01

Обрезание Господово и Свети Василиј Велики

14.01.2013 г. Обрезание Господово и Свети Василиј Велики; Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, благоволи да отслужи Празнична Божествена Василиева Литургија во храмот “Пресвета Богородица” во Битола;

Liturgija_004

Божествената Златоустова Воскресна Литургија

На ден 13. 01. 2013 година, (недела) во храмот “Пресвета Богородица” во Битола, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски Г. Стефан чиноначалствуваше на Божествената Златоустова Воскресна Литургија, во сослужение со надлежниот Епархиски Архиереј,…

Boziken_rucek_Prilep_02

Божикен ручек организиран од детската амбасада “Меѓаши”

Митрополитот Петар присуствуваше и на Божикниот ручек организиран од детската амбасада “Меѓаши” во хотел “Кристал Палас” во Прилеп, на кој присуствуваа (околу 500 деца) и тоа, деца без родители, децата на загинатите бранители,…

DecaBezRoditeli_01

Посета на штитениците при Домот за доенчиња во Битола,

Негвото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско Пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, ги посета на штитениците при Домот за доенчиња во Битола, и штитениците при Заводот за рехабилитација на слух говор и глас.

Bozik_Sv_Dimitrij_Bitola_01

Божикни активности

На 07.01.2013 година, (Рождество Христово-Божик) Неговото Високо преосвештенство Митрополитот Преспанско Пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, отслужи Празнична Божествена Литургија во Соборниот храм посветен на “Светиот Великомаченик Димитриј“ во Битола.