Архиерејска Божествена Литургија на празникот на св. Спиридон

На 25.05.2015 г, кога го празнувавме споменот на светиот Спиридон, Тримифундскиот Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во соборниот храм Св. Димитриј, во Битола.

Ако заради осамеништвото те сметаат горделива – радувај се. Ако ти сметаат да се молиш, не очајувај, туку смирувај се.

Преподобен Анатолиј Оптински

P1240058 P1240061 P1240064 P1240066 P1240071 P1240076 P1240078 P1240091