Прилеп го одбележа празникот на свети Никола

На 19.12.2015 г, кога го празнувавме споменот на светиот Николај Мирликиски Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во црквата „Св. Благовештение“ во Прилеп. 

Со повеќе активности денеска во Прилеп се прославува празникот Свети Никола, светецот заштитник на градот. Јубилејната десетта прослава почна изутрината со света божествена литургија во црквата „Свето Благовештение“, а во центарот на градот пред параклисот се осветуваше славскиот колач.
На булеварот „Гоце Дечлев“ за сите прилепчани и за гостите беше поставена традиционална посна трпеза. Годинашен домаќин на прославата е Прилепскиот тутунски комбинат кој на гостите им понуди трпеза со 70.000 посни сарми, по 350 килограми грав и риба и по 1.000 литри вино, ракија и други пијалаци.
Прилепчани се радосни, упатуваат благослови и велат, многу им значи прославата. Владиката Петар преку МПЦ упати и порака да се зближуваат луѓето.

„Пораката наша, пред се, е љубовта да завладее меѓу луѓето, и љубовта кон бога, верата да ја запазиме како што ја запазил и Свети Николај и добри дела да правиме, како што правел тој, порача владиката Петар.

Според прилепскиот градоначалник Марјан Ристески, Прилеп не случајно го избра Свети Никола за заштитник зашто повеќе од половината прилепчани го празнуваат како куќна слава. Откако Прилеп стави заштитник пред 10 години, оваа е јубилејна 10-та година, градот тргна напред, во секој поглед, вели Ристески.

Прилеп веќе го избра и новиот домаќин- грчката конфекција „Васидора“.
По 15 години постоење и придонесување во Прилеп, ова претставува голема чест да бидеме домаќини, за мене, мојата фамилија и мојата фирма, рече Јорго Василопулос, сопственик на „Васидора“.

Како дел од прославата на празникот Свети Никола синоќа во Центарот за култура „Марко Цепенков“ беа отворени изложби на икони и на ексклузивни експонати од Музејот за тутун.

[nggallery id=92]

Извор: http://www.prilep.gov.mk