Осветување

IMG_1751

Осветување на црквата Света Троица во Ресен – Свети Ахил Преспански

На 28.05.2016 г., празнувајќи го споменот на Свети Ахил Преспански, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар го освети обновениот храм на Света Троица, во Ресен. 

P1290248

Осветување на Крст и манастирските конаци во манастирот Свети Архангел Михаил – Скочивир

На 07.05.2016 г., во манастирот Свети Архангел Михаил во с. Скочивир, Битолско, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар го освети новопоставениот Крст над селото и манастирските конаци.

image-e37df79f9eddb972ec52e98f2613f44d1027f018a11f121677381a509f3f55ca-V

Осветување на камен-темелник на нова црква во с. Беровци, Прилеп

Во населеното место Беровци, денеска беа поставени камен темелите за изградба на црквата Св.Никола. Со чинот на осветувањето чиноначалствуваше Митрополитот Преспанско – Пелагониски г.Петар, кој го истакна значењето на изградбата на цркви и…

P1250841

Осветување на црква на Света Троица во Воронора, Австралија

На 06.02.2016 г., Македонската заедница од Свети Георгиј и Sutherland Shire го прослави осветувањето и официјалното отворање на капелата на Света троица, во Меморијалниот Парк во Воронора (Woronora Memorial Park, Sutherland).

P1240977

Осветување камен темелник на германската компанија „Акомпласт“

Во присуство на Претседателот на Владата на РМ г-дин Никола Груевски, министерот за странски инвестиции Бил Павлески, пратениците во Собранието на РМ, претставници на германската фирма и на градоначалникот Марјан Ристески, митрополитот Преспанско-пелагониски…

P1220587

Големо осветување на црквата „Свети Никола“ во Карамани

На 14.11.2015 г, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужение на свештенството од Битолското Архиерејско намесништво, и во присуство на многуброен верен народ изврши големо осветување на црквата „Свети Никола“ во село Карамани, Битолско.

IMG_0407

Големо осветување на храмот „Св. Петка“ во Прилеп

Денес, на 24.10.2015 г, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужение со Митрополитите Тетовско-Гостиварскиот г. Јосиф, и Кумановско-Осоговскиот г. Јосиф, изврши големо осветување на новиот храм, посветен на „Света Преподобномаченичка Параскева – Петка“ во…

P1180260

Осветување на црква во Драгарино, Битола

На 06.06.2015 г, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар изврши осветување на храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во село Драгарино, Битола.