Осветување

p1330894

Осветување на темели за манастир Св. Атанасиј во Ропотово, Прилеп

На 10.10.2016 г., во Шеснаесеттата недела по Педесетница, после Божествената Литургија, Митрополитот Преспанско-пелагониски освети темели за манастир, посветен на Св. Атанасиј Велики во село Ропотово, Прилепско.

p1330759

Поставен камен темелник за 10-метарски крст во прилепско

Денеска во присуство на Митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар, беше поставен камен темелник за 10-метарски крст над населеното место Новоселани- прилепско.

20160831_190141

Свечено отварање на Рускиот почесен Конзулат во Битола

Во присуство на црковни великодостојници, дипломати, министри, бизнисмени и граѓани, на свечена церемонија, вечерва во Битола беше отворен новиот почесен конзулат на Руската федерација, како втора конзуларна единица во Република Македонија, после охридската. 

P1320141

Осветени темели на манастирски конак во Локвени

Во манастирот “Свети Атанасиј” во Локвени, во атарот на општина Кривогаштани, во саботата беше поставен камен темелник за изградба на нов конак, а со овој свечен чин чиноначалствуваше митрополитот на Преспанско–пелагониската епархија Господин…

6320-osvetena-crkvata-sv.velikomacenik-pantelejmon-960x600-18

Осветена црквата Св. Пантелејмон во Прилеп

По повод верскиот празник Св.Пантелејмон, кој е на 9-ти август и е храмов празник на новоизградената црква „Св.Великомаченик Пантелејмон“, на 07.08.2016 г., во дворот на Градската Болница „Борка Талески“ во Прилеп, денеска се…

P1310408

Осветување на Крст во село Вашерејца

На 24.07.2016 г., после Божествената Литургија, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар освети Крст во село Вашерејца, Битолско.

P1310219

Осветување на камбанарија на црквата „Воскресение Христово“ во Ерековци

На 17.07.2016 г., Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар ја освети камбанаријата и црковната сала од црквата „Воскресение Христово“ во село Ерековци, Прилепско.

P1310129

Осветување на манастирската црква Света Петка во Крушево

На 14.07.2016 г., кога го празнувавме споменот на светите бесребреници Козма и Дамјан, преподобниот патрициј Петар и светиот маченик Потит, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар ја освети новоизградената манастирска црква посветена на Св. Параскева…