Осветување

SPE_3408_copy

Големо осветување во црквата Св. Наум Охридски во Радишани, Скопје

Во неделата, на 22.10.2017 година, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во сослужение со архиереите: г. Петар, Митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски, г. Тимотеј, Митрополит Дебарско-кичевски и администратор Австралиско-сиднејски, г. Агатангел,…

Photo-10-2-17,-10-51-10-AM-(1)

Осветување на храм на Преподобна Параскева (Петка) – село Путурус

На 30.09.2017 г., кога го празнуваме споменот на светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, изврши големо осветување на новоизградениот храм, посветен на преподобната Параскева (Петка)…

Photo-9-22-17,-10-51-37-AM-(1)

Осветување на просториите на „Акомпласт“ – Прилеп

На 21.09.2017 г., Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, заедно со архиерејскиот намесник, протоереј-ставрофор Благоја Станкоски и игуменот Спиридон Поповски, изврши осветување на просториите на германската компанија „Акомпласт“ – Прилеп. 

DSCN9789

Осветување на темели и промоција на ДВД во црквата Св. Петка, Прилеп

На, 12.07.2017 година, кога светата православна Црква го празнува споменот на Светите апостоли Петар и Павле – Петровден, во храмот „Св. преп. мчца. Параскева (Петка)“ – Точила, Прилеп беше поставен и осветен камен…

IMG_6319

Осветена пештерната црква на Вознесението Господово во Евла

На 13.05.2017 г., во Петринската планина, над селото Евла, се освети обновената пештерна црква на Вознесението Господово – Св. Спас, во Ресен.

p1350334

Осветување на Крст над с. Новоселани – Прилеп

На 20.11.2016 г., после Божествената Литургија, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар го освети новопоставениот 10-метарски Крст во с. Новоселани, Прилепско. Крстот се подигна, по залагање на благочестивото семејство Глигороски.

p1340591

Осветување на храм на „Свети Јован Крстител“ во Штрбово – Ресен

На 29/30.10.2016 г., Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар изврши осветување на храмот, посветен на Свети Јован Крстител, во Штрбово – Ресен. 

14787536_1309235539088109_274454830_o

ОСВЕТУВАЊЕ НА МАНАСТИРСКАТА ЦРКВА СВ. ЈОВАН КРСТИТЕЛ (ИВАНДЕН), с. Петрино-Евла

Пред точно 21 година во 1995 година на 22 октомври кога го празнуваме Св. ап. Јаков Алфеев, од страна на нашиот надлежен Aрхиереј, Mитрополитот Петар беа осветени темелите и започна изградбата на црквата…