Богослужби

Собор на Свети Јован Крстител – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола

На 20.01.2021 г., кога го празнувавме Соборот на Свети Јован Крстител, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар,  во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, протоерејот Атанас Лажовски и протоѓаконот Драган Ѓеоргиевски, отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Рождество…

Богојавление – Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 19.01.2021 г., празнувајќи го Богојавлението Господово, кога Спасителот наш Господ Исус Христос се крсти во реката Јордан, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот Кирил Трајковски и ѓаконот Ѓорѓи Делев, отслужи Света…

Триесет и втора недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во соборниот храм „Света Великомаченик Димитриј“ во Битола

На 17.01.2021 г., во Триесет и втората недела по Педесетница, кога го празнуваме Соборот на Светите Седумдесет Апостоли, Евнухот на царицата Кандакија и споменот на Преподобниот маченик Онуфриј Хилендарец, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужение протоерејот  Гоце…

Обрезание Господово и Свети Василиј Велики – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола

На 14.01.2021 г., кога го празнувавме Обрезанието по тело на Спасителот наш Господ Исус Христос  и споменот  на Светиот Василиј Велики, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, протоерејот Атанас Лажовски и протоѓаконот…

Триесет и прва недела по Педесетница (Недела по Раѓањето Христво) – Света Архиерејска Литургија во храмот „Света Великомаченик Димитриј“ во Битола

На 10.01.2021 г., во Триесет и првата недела по Педесетница (Недела по Раѓањето Христово), кога го празнуваме споменот на Свети праведен Јосиф Обручник, Светиот цар Давид, Свети Јаков, брат Господов, Светите Дваесет илјади никомидиски маченици, Преподобен…

Собор на Пресвета Богородица (Втор ден Божик) – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола

На 08.01.2021 г., кога го празнуваме Соборот на Пресвета Богродица; Спомен на бегството во Мисир; Преподобен Еварест; Свети Ефтимиј Исповедник, епископ Сардиски; Преподобен Константин Синадски; Преподобен Никодим Прилепски-Тисмански, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар,  во сослужение на  протоерејот-ставрофор Никола Грамбозов и протоѓаконот…

Рождество Христово – Божик – Света Архиерејска Божествена Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 07.01.2021 г., кога го празнуваме светлиот празник на Христовото Раѓање, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот Кирил Трајковски и ѓаконот Ѓорѓи Делев,  отслужи Света Божествена Литургија во соборниот храм „Свети…

Свети Наум Охридски – Света Архиерејска Божествена Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Битола

На 05.01.2021 г., кога го празнуваме споменот на Свети Наум Охридски, Светите десет маченици на Крит и Свети Нифонт Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослушение на протоерејот Кирил Трајковски и ѓаконот Ѓорѓи Делев, отслужи Света Божествена Литургија…