Света Гора

grigoriy

„Свештеникот не е намесник Божји на Земјата, туку Негов послушник“ – Старец Григориј Зумис

За време на традиционалната посета на Света Гора, на неговиот роденден, Блаженејшиот Митрополит Киевски и Украински Онуфриј во манастирот Дохијар се сретна со игуменот – архимандрит Григориј (Зумис). Геронда Григориј – е еден…

vladika-nikolaj-episkop-800x550-800x550

За старец Михаил – Свети Николај Велимировиќ

Гледајќи го светот денес, со недоумение се прашуваш: дали сè уште има Божји луѓе? Ќе ти раскажам за еден од многуте, кои имав среќа да ги сретнам – старец Михаил од Богородичниот скит…

Epistasiya-2017-13_images_Пресс-Центр_NovostiAfona_Epistasiya_thumb_medium220_0

„Ако ние не се спротивставиме, ќе станат од гробовите предците наши“ – Кинотот на Света Гора против предлог-законот за „промена на полот“

Свештениот Кинот на Света Гора Атонска од името на сите 20 светогорски манастири, на 5 октомври 2017 г. официјално се обрати до пратениците на парламентот и членовите на владата на Грција со призив…

pajsij

Се завршува изградбата на првиот храм посветен на старец Пајсиј Светогорец на Света Гора

При крај е изградбата на првиот храм на Света Гора во чест на преподобен Пајсиј Светогорец – соопштува порталот „Русский Афон“. Храмот се гради во келијата на Воскресението Христово во Капсала, изградена по…

267465.b

На Света Гора стапи на власт новиот состав од Свештената Епистасија

На 14 јуни, 2017 г., во административниот центар на Света Гора, Кареја, во соборниот храм на Протатонот се одржа редовната церемонија за предавање на управата на новиот состав на Свештената Епистасија – главниот…

karulja007

Повеќе од 50 ќелии на Света Гора престанаа да го спомнуваат Вселенскиот Патријарх

Дискусијата, поврзана со документите од Критскиот Собор, а исто така екуменистичките изјави на Цариградскиот Патријарх Вартоломеј, кој соопшти дека на 24 април, 2017 г. планира за првпат да ја посети познатата екуменистичка општина…

sveti-nektariy-film

ЗАШТИТНИК – ФИЛМ за Свети Нектариј Битолски

„Како ѕвезда зороносна си изгреал на Атос. Си го осветлил карејскиот скит, те воспита, градот Битола, оче наш Нектарие. Просветли ги сите што со љубов те чествуваат и непрестајно моли се за сите…