Видео

Јереј-сан. Исповед на еден Самурај (цел филм со македонски превод)

Такуро Накамура, во крштението отец Николај (Кери-Хиројуки Тагава) – свештеник на Јапонската Православна Црква, во минатото професионален каратист, а сега – роден брат на главата на еден од влијателните јакуѕи кланови.

Ангел на радоста – за Патријархот Илија II, Грузија и љубовта

Денес, на роденденот на Светејшиот Католикос-Патријарх на цела Грузија, Илија II,  објавуваме кратка белешка за тој голем Претстојател на Грузиската Православна Црква.

„Божиќниот Ангел“ – краткометражен филм за деца

Како да го дочекаме Божиќ и да се дружиме со ангелите, кои се поклониле на Рождеството Христово? Една  студена зимска Бадникова вечер, малечката Мањечка на прошетка со нејзината дадилка,

1 Октомври – ден на раѓањето на свети Нектариј Егински

На денешен ден, 1846 година,  е роден св. Нектариј Егински, чудотворец на нашето време. Светиот Нектариј претрпел многу клевети и неволји во својот живот, и заради својот смирен дух, многупати се удостоил да…

Старец Гавриил Бунге – Филм

Граѓанин на Келн, Габриел Бунге стапил во орденот на монасите-бенедиктанци, кога имал 22 години. Тој живеел во манастирот Шеветоњ во Белгија 18 години, а потоа, по благослов на духовникот, основал скит во швајцарските…

Старец Гавриил Ургебадзе – Мама Габриели /ФИЛМ

Наш современик, грузиски светител, кој со своето „безумство“ го исмеал безумството на светот, старец Гавриил Ургебадзе (26.08.1929 – 02.11.1995) е уште еден од столбовите, кои засветлиле во постсоветска Грузија.

Старец Кирил Павлов – ФИЛМ

Продолжуваме со презентацијата на филмовите од студиото Неофит, рубрика Старци. Духовник на тројца руски патријарси (Алексеј Ι, Пимен и Алексеј II), ветеран од Великата Татковинска војна, еден од најзаслужните херои за ослободувањето на…