Посети – приеми

dedopetar

Страдањата на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија низ историјата и денес (Видео)

На 14.10.2015 год, во емисијата Гласот на народот, на телевизија Сонце, по покана на г-дин Слободан Томиќ, Митрополитот Преспанско-Пелагониски Петар гостуваше и зборуваше на тема Страдањата на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија…

P1180730

Рускиот Амасадор во посета на Преспанско-Пелагониската Митрополија

Денеска, на 18.06.2015 година, неговата екселенција, Рускиот Амбасадор во Македонија, Олег Николаевич Шчербак беше во посета на Преспанско-Пелагониската Митропиолија каде што оствари средба со надлежниот Митрополит г. Петар.

svkonst

Црковните одбори при храмовите „Св. Константин и Елена“ и „Св.Троица“ во посета на Митрополијата

Денес, на 08.05, 2015 г, црковните одбори при храмовите „Св. Константин и Елена“ – Битола, и „Св. Троица“ – Буковски ливади, заедно со нивните претседатели, протоерејот Оливер Иваноски и протоерејот Цветко Тасески беа…

P1170059

Предавање на Митрополитот г. Петар во Македонската Православна Богословија

На 27.04.2015, кога Светата Православна Црква го слави споменот на светиот Мартин папа Римски и светиот маченик Ардалион Глумец, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско – Пелагониски г. Петар одржа предавање во просториите на Македонската…

osvetuvanje_komfi_angel5

Предавање на тема „Благодатта Божја – цел на христијанскиот живот“ во Комфи Ангел, Прилеп

На 25.03.2015 година, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, традиционално, по покана од сопственичката на фирмата г-ѓа Ирена Јакимовска, одржа предавање пред вработените во фирмата Комфи Ангел во Прилеп, на тема „Благодатта Божја – цел…

P1130094

Од Kанонската посета на Австралиско-Новозеландската епархија

На 22.01.2015 год, митрополитот Преспанско-Пелагониски и администратор Австралиско-Новозеландски г. Петар, во придружба на митрополитите Кумановско-Осоговски г. Јосиф, и Тетовско-Гостиварски г. Јосиф, замина во канонска посета на Австралиско-Новозеландската епархија.

Ssfvy0amqTM

Бадник во Преспанско-Пелагониската Епархија

На 06.01.2015 то лето Господово, во храмовите во епархијата се слушнаа ангелските гласови на децата кои го возвестуваа Христовото Раѓање. Во Битола, Митрополитот Преспанско-Пелгаониски г. Петар, во соборниот храм „Св. Димитриј“ ги пречека…