Актуелности

P1110007

Христос се роди!

Христос се роди! Денеска, на 07.01.2015 лето Господово, кога го празнуваме Раѓањето на Семилостивиот Господ наш Исус Христос во Тело, митрополитот Преспанско-Пелагониски Петар отслужи Божествена Литургија во соборниот храм „Св. Димитриј“ во Битола….

Ssfvy0amqTM

Бадник во Преспанско-Пелагониската Епархија

На 06.01.2015 то лето Господово, во храмовите во епархијата се слушнаа ангелските гласови на децата кои го возвестуваа Христовото Раѓање. Во Битола, Митрополитот Преспанско-Пелгаониски г. Петар, во соборниот храм „Св. Димитриј“ ги пречека…

P1100867

30 Недела по Педесетница

На 04.01.2015, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, отслужи Божествена Литургија во храмот св. архангел Гаврил во населбата Довлеџик, Битола. На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

P1100637

Сеноќно бдение во пречек на Новата Година во манастирот „Св. Наум Охридски“ во Битола

На 31.12.2014 г, во пречек на Новата Година, митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи сеноќно бдение во манастирот „Св. Наум Охридски“ во Битола. Во беседата, владиката ги поздрави верниците со празнична беседа, раскажувајќи им…

P1100415

Во Неделата на светите Праотци, Архиерејска Литургија во Прилеп

На 28.12.2014 година, во Неделата кога го празнуваме споменот на светите Праотци и старозаветни праведници, во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Прилеп, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи божествена Литургија, на која беседеше…

irak

Во Ирак убиени повеќе од 150 жени, кои одбиле да стапат во принуден брак

Уште едно ѕверско масовно убиство во Ирак: повеќе од 150 жени, вклучувајќи и бремени, биле казнети затоа што се откажале да се омажат за војници-џихадисти на самопрогласената исламска држава, соопштува Седмица.Ru.