Актуелности

Bog osvoboditel

Заупокоена Литургија во „св. Димитриј“ Битола

На 01.11.2014 г, на Митровденската Задушница, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, отслужи Заупокоена Литургија во црквата св. Димитриј, во Битола. Владиката одржа кратка беседа, за покој на починатите.

unnamed

Архиерејска Божествена Литургија на празникот на Св. 40 Битолски Преподобномаченици

На 28 и 29.10.2014 г, кога го празнуваме споменот на светите 40 Битолски преподобномаченици, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, отслужи Вечерна богослужба и Литургија во храмот посветен на Светите 40 Битолски преподобномаченици, и светите…

sv-Paraskeva

Св. Преподобна Параскева

На 27.10.2014, кога го празнуваме споменот на св. преподобна Параскева-Петка, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот „св. Благовештение“ Прилеп.

sv.zlata3

Архиерејска Божествена Литургија во храмот на „св. Злата Мегленска“ во Битола

На 26.10.2014 година, кога го празнуваме споменот на св. Злата Мегленска, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужување на свештенството од храмот на „Пресвета Богородица“ во Битола, отслужи Божествена Литургија во новоизградениот храм на…

monashenjeparaskeva9

Монашење во манастирот Успение на Пресвета Богородица

На 23.10.2014 година, во манастирот Успение на Пресвета Богородица, Јанковец, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар ја пострижа во мала схима расофорната монахиња Параскева.

koncetbitola2

Празничниот Валаамски хор, во Македонија

На 23 и 24.10.2014 г, Рускиот празничен хор на Валаамскиот манастир одржа концерт во Прилеп и Битола.

kipar

На Кипар ќе се изгради Грузиски манастирски комплекс

На Грузиската Православна Црква на Кипар ѝ беше предаден еден дел земја. Како што им соопшти на новинарите во патријаршијата на Грузија, протоерејот Георгиј Звиададзе, на тој имот ќе се изгради манастирски комплекс,…

mkd-156045

Свети Климентиовиот Орден за 90-тиот роденден на Прилепската пиварница

Македонската православна црква ја одликува Прилепска пиварница со Орденот Свети Климент Охридски од Втор Ред. Одличjето на Претседателот на Управниот одбор на Прилепска Пиварница, Кирил Самарџиоски му го додели митрополитот Преспанско-пелагониски, Петар, во…