Актуелности

P1110680

Собор на свети Јован Крстител во Ресен

На 20.01.2015 г. кога го славиме споменот на св. Јован Крстител, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во Ресен. После Литургијата, владиката ги раздели Крстовите кои народот, според месната традиција, секоја година…

DSC_0020

Богојавление во Преспанско-Пелагониската Епархија

На 19.01.2015 г, кога го празнуваме празникот на Крштевањето на нашиот Господ Исус Христос, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот на „Св. Димитриј“ во Битола.

P1110475

Водокрст во Битола

На 18.01.2015 година, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи божествена Литургија во храмот „Св. Димитриј“ во Битола, каде ја освети богојавленската вода.

P1110304

Обрезание Христово и Св. Василиј Велики (Стара Нова Година)

На 13.01.2015 година, на празникот на Обрезанието Христово, Светиот Василиј Велики, и почетокот на Новата Година (по стар стил), митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Вечерна богослужба, а утрото, на 14.01.2015 г, и божествена…

starecPaisiySvtgor0

Старец Пајсиј канонизиран за светител

Туку што дојде соопштението дека Светиот Синод на Цариградската Вселенска патријаршија донел решение за канонизација на старецот Пајсиј Светогорец.

Nubia1-768x432

Оживување на Православието во Јужен Судан

По милоста Божја и благословот на Неговото Блаженство, Теодор II, Папа и Патријарх Александриски и на цела Африка, Митрополитот Нубиски Наркис (Гамох) го основа првиот мисионерски центар во Јужен Судан – најновата независна…

P1110176

Собор на Пресвета Богородица во Прилеп

НА 08.01.2015 год, на празникот Собор на Пресвета Богородица, митрополитот Преспанско-Пелагониски Петар, отслужи божествена Литургија во црквата „Свето Благовештение“ во Прилеп.

starec porfirij

Синодот на РПЦ го вклучи во месецословот на Руската Црква преподобниот Порфириј Кавсокаливиски

Одлуката преподобниот Порфириј Кавсокаливиски да биде влучен во месецословот на Руската Православнa Црква е донесена на седницата на Светиот Синод на РПЦ, одржана на 25 декември 2014 г. во Синодалната сала при официјалната…