Недела на раслабениот – Архиерејска Литургија во Свети Никола (Боримечка)

На 21/22.05.2016 г., во Неделата на раслабениот, кога го празнувавме и споменот од Пренос на моштите на Светиот Николај, Мирликиски Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Вечерна Богослуба и Божествена Литургија во храмот посветен на Св. Никола во Битола (Боримечка). 

Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

P1290491 P1290495 P1290498 P1290499 P1290501 P1290507