Актуелности

P1140176

Втор Акатист на Пресвета Богородица во Битола

Што можеме да ѝ принесеме на Мајката на Словото, освен слово? Сета твар нека празнува со нас и нека ја фали Ана, најсветиот пород од светите, зашто ја родила светата Ризница на непропадливи…

SONY DSC

Официјално известување: Нема поскапување на Црковните обреди во Преспанско-Пелагониската епархија

На 02.03.2015 година, Епархискиот Управен Одбор на Преспанско-Пелагонсиката епархија ја одржа својата редовна годишна седница на која се разгледуваше и се заклучи состојбата на буџетот за 2014 година, и се одобри буџетот за…

rublev

ИЗЛЕЗЕ ПРВИОТ ПРАВОСЛАВЕН ИНТЕРНЕТ ПРЕБАРУВАЧ „РУБЛЕВ“

Познатиот руски режисер и сценарист, член на Советот за државна културна политика при Советот на Руската Федерација Јуриј Гримов, раскажа за работата на првиот православен интернет пребарувач во Русија: rublev.com

0_125da3_257aa06d_XXXL

За новиот „Ценовник“ во Црквата

„Не знаете ли дека оние, што свештенодејствуваат, се хранат од светилиштето, и кои служат на жртвеникот, делат со жртвеникот? Така и Господ заповедал, проповедниците на Евангелието да живеат од Евангелието. Но јас не…

IMG_5796

Парастос за учесниците на Првиот Црковно – народен собор

На 04.03.2015 Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на Митрополитите Преспанско – пелагониски и Администратор Австралиско – новозеландски г. Петар и Повардарски г. Агатангел, како и бројно свештенство од Скопската епархија…

IMG_5731

Свечена академија по повод 70 години од Првиот Црковно – народен собор

На 03.03.2015 по повод 70 години од Првиот Црковно – народниот собор за возобнување на Охридската архиепископија како Македонската православна црква се одржа Свечена академија во Музејот на македонската борба за државност и…

198517.p

Војник на ISIS примил Христијанство

Алеппо, 3 марта 2015 г. Откако преживеал клиничка смрт, спасен од монасите, војник на „Исламската Држава“ се кае и преминува во христијанство, населувајќи се во католички манастир во северна Сирија – пренесува информативниот…

P1140010

Недела на Торжество на Православието

На 01.03.2015 година, на првата недела од Великиот пост, која е посветена на Торжеството на Православието над иконоборската ерес, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи божествена литургија во соборниот храм „Св. Димитриј“ во Битола….