Осветување на црква во Драгарино, Битола

На 06.06.2015 г, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар изврши осветување на храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во село Драгарино, Битола. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.