Осветување на манастирската црква Света Петка во Крушево

На 14.07.2016 г., кога го празнувавме споменот на светите бесребреници Козма и Дамјан, преподобниот патрициј Петар и светиот маченик Потит, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар ја освети новоизградената манастирска црква посветена на Св. Параскева (Петка) Римјанка во Крушево, и отслужи Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

И само една добра мисла до Небо носи.
старец Ефрем Филотејски

P1300979 P1310008 P1310028 P1310095

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА