Богослужби

Osvetuvanje_Volkoselo-1250732

Осветување на храмот СВЕТО ХРИСТОВО ВОЗНЕСЕНИЕ – СПАСОВДЕН

На 09.06.2013 г. Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, благоволи да го освети храмот “Свето Христово Вознесение – Спасовден“ во село Волкосело, Прилепско архиерејско намесништво.

Bozestvena_Liturgija_hram01

Божествена литургија во храмот „Константин и Елена“

На 03.06.2013 г. Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Г. Петар, благоволи да отслужи празнична Божествена Литургија во храмот “Константин и Елена“ во Битола, во присуство на голем број верници од нашиот град.

Моштите на Свети Никола донесени во Битола

Точно на пладне во Битола, анхимандритот Партениј со неговото братство и сестринско во Битола ги донесе моштите на Св. Никола Мириклиски, чудотворец, пишува Нова Македонија. повеќе

Балаклија

Негово Високопреосвештенство Митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г.Петар благоволи да Богослужи Божествена Литургија и да проповеда:

ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН - Воскресна Божествена литургија

Воскресение Христово

Негово Високопреосвештенство Митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г.Петар благоволи да Богослужи Божествена Литургија и да проповеда:

Велигденски богослужби

Негово Високопреосвештенство Митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г.Петар благоволи да Богослужи Божествена Литургија и да проповеда:

Благовештение, Празнична Божествена Литургија во храмот “Св.

Благовештение Празнична Божествена Литургија

На 07.04.2013 г. Благовештение; Неговото Високопреосвештенство Митрополитот г. Петар, благоволи да отслужи Празнична Божествена Литургија во храмот “Св. Благовештение“ во Прилеп.

повечерие со Акатист во Битола

Mало повечерие со Акатист во Битола

На 05.04.2013 г. Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и новозеландски г. Петар, благоволи да отслужи мало повечерие со Акатист, во храмот “Пресвета Богородица” во Битола;