Архиерејска Вечерна и Литургија во манастирот Св. Наум Охридски – Битола

На 04/05.01.2016 г, кога го празнувавме споменот на светиот Наум Охридски, Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Вечерна богослужба и Божествена Литургија во манастирот посветен на Свети Наум во Битола.

Слично, како што човек не забележува како расте, како од малечко момче станува возрасен, така и духовниот раст на човекот се одвива сосема незабележливо за него. Тој невидлив раст на човекот и е самоукорувањето.

Преп. Варсануфиј Оптински

 

[nggallery id=95]